Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Rc loď Jamara - 3
Plavba na slepém korytu Dunaje
zobrazení: 2018
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.


28.08.2020:

K reportáži z Letního Proseka 2020 přibyla fotogalerie od Jiřího Šejvla.

Upozorňujeme zájemce o soutěž Tug Towing Cupu 2020 v Příbrami, že uzávěrka přihlášek je brzy - pro rezervaci ubytování již tuto neděli a pro samotnou soutěž v úterý 1. září!

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 2.část

Sedím doma s angínou, popíjím čaj a dospěl jsem k rozhodnutí, že je čas pokračovat v příběhu o Gogorovi.V minulém díle jsem skončil u vlepení paluby. Následovalo předvrtání děr pro řetězy, na kterých jsou pneumatiky + očka. Opět jsem si udělal jednoduchý přípravek, který mě zajistil stejnou výšku otvorů i ok. Z vnějšku bortu jsem pak vyfrézoval otvor pro zajištění oka. Pokračoval jsem následně lemováním bortu. Použil jsem bambusové špejle z rolet. Pomocí přípravku jsem je obrousil tak, abych dostal nosník o půlkulatém profilu. Ten jsem pak nalepil okolo bortu. Probrousil jsem otvory průvlaků. Lemovací kroužky jsem zhotovil z drátu, který jsem omotal okolo vrtáku a nastříhal kleštičkami. Kroužky jsem pak spájel a začistil. Dobře posloužila pájecí tekutina. Očka jsem vyráběl obdobným způsobem. Hotové díly jsem nalepil na své místo, kam patří. K lepení lemovacích kroužků jsem použil sekundové lepidlo a k zajištění oček Alteco 30 min.Vše by mělo být zřejmé z fotek.

Dalším krokem bylo obroušení trupu a příprava otěrových lišt. Vzhledem k tomu, že model je určen pro TT tak jsem se rozhodl, že budou funkční. Hledal jsem nějaký gumový profil, který bych použil na otěrovou lištu a pořád nic. Nakonec se na mě usmálo štěstí. Našel jsem gumovou lemovku na plechy o požadovaném průměru, co jsem kdysi zakoupit na tuningové úpravy PC. V Baumarktu jsem zakoupil T-profil – tuším že z PVC. Teď už nezbývalo nic jiného, než lištu přilepit epoxydem k trupu na požadované místo. Pojistil jsem ji špendlíkama , aby od trupu neodpadla a držela na svém místě (otvory pro špendlík jsem vyvrtal těsnější nejen v profilu, ale i v trupu). Po vytvrzení epoxydu jsem gumový profil namazal vazelínou a umístil na T-profil. Připravil jsem si 1200ku a pásky tkaniny - 35 g. Gumový profil jsem potřel epoxydem a přiložil tkaninu. Opět potřel epoxydem, tím sem ovšem moc nešetřil, aby nechybělo. Po vytvrzení jsem výsledek obrousil a gumový profil opatrně vyjmul. Celek jsem obrousil do požadovaného tvaru. Dalším krokem bylo zhotovení předního nárazníku. Po delší době se mě podařilo narazit na prodejnu, kde jsem zakoupil gumovou hadici o požadovaných rozměrech. Samotný postup, už nebyl tak náročný. Pomocí svého přípravku, který jsem představil v prvním díle jsem obkreslil přední část trupu, vystřihl vzorek z papíru a zkontroloval zda sedí. Následně přenesl na laminát, vyřízl a přilepil vteřiňákem na požadované místo. Opět namazal vazelínou, nanesl epoxyd, tkaninu a opět epoxyd. Nechal vytvrdit obrousil a laminát odlomil.

Mezitím jsem si zhotovil lože pro gumové hadičky. Namazal vazelínou hliníkovou tyčku, nanesl epoxyd, omotal tkaninou a opět nanesl epoxyd, nechal vytvrdit. Po vytvrzení obrousil, sejmul z tyčky pomocí kombinačních kleští cca po 12 hod. Rozřízl a vlepil na požadované místo. Ze spodu jsem přilepil laminátové destičky, které jistí gumové hadice, nárazníku.

Na řadu přišli úvazníky. K jejich zhotovení jsem použil hliníkové trubičky o průměru 8 mm na hlavní a na vyvazovací pak 6 mm. Všechny otvory jsem měl naznačené, rozšířil jsem je tak, aby trubičky přesně pasovaly. Zevnitř trupu jsem vlepil k palubě dřevěné destičky pomocí 24 h. epoxydu. Proti posunutí byli zajištěny vruty, kterými jsem destičky z vnějšku přitáhl. Po vytvrzení epoxydu jsem vruty odstranil a otvory po vrutech zamáznul Altecme 4 min.Další v pořadí bylo dokončení paluby. Vyřezal jsem žebra z laminátu 1 mm, které jsem nalepil na palubu. Otvory jsem olemoval balzovými destičkami, ty jsem potom impregnoval epoxydem. Doprostřed jsem vlepil další, aby se měli desky kde spojit a nepropadaly se.

Z uschované šablony jsem si vytvořil novou dvoudílnou, dělenou podél. Důvod je ten, abych mohl vytvarovat palubu jak v příčném tak i podélném směru. Po přesném zhotovení šablony jsem tvar přenesl na laminátovou desku 0,7 mm. Tvar jsem vystřihl nůžkami a dopiloval. Počítal jsem i z otvorem pro vlepení domečku v kterém je ukryt mechanizmus kormidla, jak u modelu tak skutečné lodi. Vše jsem ještě jednou vyzkoušel. Nejprve jsem vlepil jednu polovinu paluby. K této činnosti mě propůjčila další pár rukou moje skvělá ženuška. Namíchal jsem 30 min Altecoa. To jsem nanesl na laminát do okrajů a okolo balzových prkének. Žebra včetně balzových prkének jsem potřel hustým sekundovým lepidlem Pelikán a palubu vlepil. Nejprve jsem využil svorek a prstů k zajištění vteřiňáku. Po 2 minutách, kdy zaschl a spolehlivě držel jsem dořešil spoje lepené altecem opět pomocí svorek a zátěží. Druhý den jsem pokračoval s druhou polovinou paluby. Na závěr jsem vlepil opět pomocí Alteca domeček kormidla. Probrousil jsem otvory pro úvazníky. Dobře posloužila malá LED baterka, kterou jsem zevnitř otvory prosvítil. Malým vrtákem předvrtal a pak dobrousil pilníkem. Nerovnosti jsem vytmelil dvousložkovým polyesterovým tmelem. Naznačil jsem pomocí rýh vnější tvar vstupního otvoru v bortu.Výše uvedenou technologií jsem si zhotovil laminátovou trubičku pro vedení kotevního řetězu a tu jsem vlepil do kotevního domečku a vyvrtaného otvoru v palubě. Opět zazářilo Alteco.

Takto připravený trup jsem znovu přebrousil a stříknul vrstvou plniče od PolyTmelu: 2K-PUR dvousložkový. Trup jsem přebrousil a z vnějšku nalepil lemovací kroužky otvorů a lemování průvlaku, které jsem zhotovil z PSH. Olemoval jsem i podélný otvor pro odtékání vody.

Závěrečným krokem bylo vlepení kormidla do dýzy. To jsem zhotovil z několika vrstev laminátu, dal mu potřebný tvar. Dýzu v potřebném místě nařízl a kormidlo vlepil.

Tímto je v základu trup hotov, čeká jen na poslední vrstvu plniče a další dokončení, vzdušníky, výztuhy bortu atd. O tom zase v třetím díle.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Severan Na začátek článku

Autor: Vít Vymětal (Severan) | Vydáno dne 17. 05. 2007 | 10858 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 1.část
(11.04.2007)


Lodě -> Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 2.část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Jablonec 2019: Poprvé s plachetnicemi Footy
29. 09. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence