Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Spuštěna na vodu 1980
Zkušební plavba
zobrazení: 1724
známka: 4.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.


08.10.2019:

Z důvodu výlovu Stodůleckého rybníka se Podzimní Lužiny 2019 přesouvají do Parku Přátelství na Proseku. Termín 26. října 2019 zůstává v platnosti.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 7. část

Obdržel jsem několik dotazů ohledně rozmístění světel na stožáru Monaka II. a také jak mají svítit a jak je to celé zapojené. Abych alespoň částečně uspokojil zvědavost některých z Vás, napsal jsem tento krátký článek o rozmístění světel na stožáru.Stožár - rozmístění světel

Než jsem se pustil do výroby svítilen. Bylo potřeba nastudovat v jakých barvách svítí a jak jsou na stožáru rozmístěny. Po několika hodinách pátrání jsem našel dokument (v angličtině), který popisuje osvětlení lodí - mezinárodní pravidla pro navigaci. Nejhorší na tom bylo, že obrázek je jedna věc a skutečnost druhá. Nakonec vzájemným porovnáním všech světelných kombinací v pravidlech a skutečným rozmístěním svítilen na stožáru, mi něco vyšlo. Doufám, že to je dobře. Je to ale bez záruky!Na stožáru jsou tři svítilny svítící směrem k přídi, dvě svítilny svítící směrem k zádi. Na pravoboku jsou tři ramena, kařdé s jednou svítilnou. Na levoboku jsou dvě ramena. Horní má svítilnu a spodní oranžový majáček. Poziční červené a zelené světlo se na stožáru nenachází. Ty jsou na střeše můstku.Světlo S0 svítí bíle. Úhel svícení 360°.
Světla S1, S2 a S3 svítí bíle s osou svícení směrem k přídi. Úhel svícení 225°.
Světlo S4 svítí žlutě s osou svícení směrem k zádi. Úhel svícení 135°.
Světlo S5 svítí žlutě nebo bíle s osou svícení směrem k zádi. Úhel svícení 135°.
Světlo S6 a S8 svítí červeně. Úhel svícení 360°.
Světlo S7 svítí bíle. Úhel svícení 360°.
Světlo M je oranžový maják (asi otáčející se světlo - ne zábleskové)

U světla S5 si nejsem jist zda nůže svítit i žlutě jak jsem jsem to udělal. Určitě bude svítit bíle, protože při normální plavbě by mělo sloužit jak světlo poziční. Ovšem při vlečení nebo tlačení by v určitých případech mělo svítit žlutě. Prohlížel jsem obrázky skutečného remorkéru, ale jiné zadní poziční bílé světlo než na stožáru jsem nenašel. Pokoušel jsem si prohlídnout světla i na jiných remorkérech, ale byl v tom ještě větší guláš!
Pokud někdo z Vás měl při hledání štěstí a našel jak svítilna S5 opravdu svítí, prosím o doplnění třeba do diskuse.

Ptali jste se, jak je to celé zapojené a v jaké kombinaci světla mají svítit. Když vydržíte, tak v současné době připravuji článek pro RC Revue, kde právě osvětlení lodí bude podrobně popsáno.
Schéma zapojení zatím taky nebudu zveřejňovat. Ne že bych chtěl dělat tajnosti, ale není to hotové a vyzkoušené. Problém byl, že pro ovládání veškerého osvětlení mi zůstal už jen jeden volný kanál. Což není mnoho a proto nastupuje elektronika, která bude ovládat světla na stožáru (všechny kombinace), dva reflektory, tři palubní reflektory, venkovní osvětlení a vnitřní osvětlení. Základ bude tvořit šestinásobný RC spínač v kombinaci s pětinásobným přepínačem a diodovou maticí. Osvětlení modelu budou zajišťovat jak LED diody, tak i žárovky na 12V.
Jste zvědaví? Nic si z toho nedělejte, já taky!

Pokračování...Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 06. 02. 2007 | 7491 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 7. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší