Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
test
testovací obrázek
zobrazení: 4836
známka: 2.71
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
10.12.2019: Modelář roku 2019

Až do 31. ledna 2020 můžete zasílat své návrhy na Modeláře roku 2019, a to na e-mail info@bzuk.cz. Dosavadní laueráty, jakož i další pokyny najdete na stránce pořadatele: www.bzuk.eu.


17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.

 

 Archiv novinek


Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 182 nalezených)

Lodě

Sportovní plachetnice v ČR

Úvodní obrázek článku Chtěl bych shrnout informace, které jsem získal o RC lodních třídách a pomoci tak novým zájemcům o sportovní RC plachetnice s výběrem vhodného modelu.

Číst dál

Autor: Marek Pelát | Vydáno dne 31. 10. 2011 | 9170 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Racek - přestavba parního člunu

Obrázek v článku Na podzim minulého roku jsem se rozhodnul, že nebudu stavět nic nového, ale raději staré loďky opravím. Jako druhý na řadu přišel malý parní člun Racek délky 70 cm, který už asi 2 roky stál na horní polici. Vysoko jsem ho umístil proto, aby nebylo vidět, že má popraskaný trup, trup a kotel je ohořelý a celá stavba je silně špinavá. No a koho by napadlo, že tam budou bydlet pavouci.

Číst dál

Autor: Tom Vilcsek | Vydáno dne 30. 03. 2011 | 10712 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Výroba vlajek

Obrázek v článku Pomalu se nám hlásí o slovo nová modelářská generace, která v době vzniku MoNaKa neměla o lodních modelech ponětí. Možná v následujícím článku nenalezneme nic převratného, přesto bychom mohli snahu Tomáše Hlacha ocenit. Přinejmenším jde o dobrý pokus o vyprovokování zkušenějších maketářů, aby se též podělili o své poznatky. Témat se najde jistě celá řada.

Číst dál

Autor: Tomáš Hlach | Vydáno dne 06. 03. 2011 | 11432 přečtení
Počet komentářů: 10 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Stavba FSR Springera

Úvodní obrázek článku Začalo to na MoNaKo-DF, kde se objevil odkaz na nový typ remorkéru – v zahraničí hojně rozšířený pod pojmem Springer Class. Když jsem viděl fotografie Springerů a jak je stavba jednoduchá, bylo rozhodnuto. Velký vliv mělo v mém případě i to, že stavba nebyla omezována nějakým konkrétním typem materiálu, ale byla naopak ponechána úplná volnost. To bylo dost důležité, protože sehnat u nás cokoliv na lodě bylo v té době problém. Všude byl jen sortiment pro letadla a auta. O nákupech v Číně jsem ještě nevěděl.

Číst dál

Autor: cartmen (Peter Pavlovic) | Vydáno dne 19. 01. 2011 | 11667 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

"Z" pohony pro RT Antonie

I když jsem ve slabé chvilce drahé polovičce slíbil, že se stavbou lodí dám na chvíli pokoj, tak se to jako obvykle trochu zvrtlo. Na webu jsem narazil na holandskou loděnici KOTUG a remorkér RT Antonie - rotortug. Loďka je to opravdu pěkná, ale bylo třeba vymyslet nové „Z“ pohony.

Číst dál

Autor: Milan Sedláček | Vydáno dne 12. 11. 2010 | 17823 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Stavba ponorky U-2540

Dnešním článkem nahlédneme pod pokličku do jedné méně běžné modelářské kategorie, ke které většina lodních modelářů vzhlíží s respektem, protože co do vodotěsnosti, vyvážení a samotného ovládání jde tato modelářská kategorie nejméně o level dál. U modelů ponorek se totiž kdejaké drobné zanedbání šeredně vymstí v ten nejméně vhodný okamžik. Provozovatel modelů ponorek platí mezi modeláři za jakéhosi podivína, který každou chvíli slýchá posměšky o tom, že se mu model nevynoří. Na bazénech s průzračnou vodou nejde o žádnou velkou tragédii. Drama se stupňuje především na rybnících s méně průzračnou vodou, kde samotné ponoření znamená vrcholnou dávku adrenalinu. Vladimír Randa (predseda) a jeho modely patří k tomu nejlepšímu, s čím se můžeme na území Česka a Slovenska setkat. V dalším textu nechme promluvit samotného stavitele modelu ponorky U-2540.

Číst dál

Autor: Vladimír Randa | Vydáno dne 22. 10. 2010 | 17349 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Další pokus o parní turbinu

Po vcelku solidním výsledku s otevřenou parní turbínou v Rackovi II mě neustále nahlodávala myšlenka, že musím turbinový strojek udělat uzavřený. Hlavně jsem měl představu, že se tím zvýší jeho účinnost a tím i výkon.

Číst dál

Autor: Tom Vilcsek | Vydáno dne 05. 10. 2010 | 16568 přečtení
Počet komentářů: 12 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Sofia Maersk - zrod vleku pro Tug Towing

Tug Towing je v našich modelářských končinách celkem známá záležitost. Snad každý návštěvník MoNaKa už si všimnul řady článků, které se této problematiky týkají. Nejčastěji se sice jedná o reportáže z akcí, ale tu a tam dojde též k popisu něčeho praktického, co by se zájemcům mohlo hodit při stavbě modelů soutěžních remorkérů. Dnešní článek se na Tug Towing podívá i z jiné strany, neboť kdyby neměly remorkéry co tahat, tak bude rázem po soutěži. O peripetie, jež provázely stavbu vleku Sofia Maersk, se formou fotoreportáže podělil Luděk Rais z LMK Příbram 323. Třeba následující řádky poslouží jako inspirace i jiným pošetilcům, kteří mají dostatečné skladovací i přepravní kapacity.

Číst dál

Autor: Luděk Rais | Vydáno dne 23. 09. 2010 | 12295 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Katamarán Pstruh

K létu patří dovolená u vody. Už víte, co vezmete letos s sebou? A co takhle katamarán? Malou inspirací může být následující článek o stavbě katamaránu Pstruh, jak ho pojal Igráček.

Číst dál

Autor: Jan Zeman (Igráček) | Vydáno dne 01. 07. 2010 | 16924 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Parní turbinová loď Grey Goose

Protože se na mně obrátilo pár lidí s dotazy ohledně páry, protože uvítám, když se naše řady rozšíří a protože trocha teorie... Rozhodl jsem se přispět do oblíbeného MoNaKa, přestože není zatím příliš čím se chlubit. Stavba lodi totiž postupuje pomaleji, než bych si přál. Stáří není žádná sranda, jak říká kolega Voráček. Nicméně nových článků poskrovnu a zveřejněním mých plánů dojde snad i k zvýšení mých aktivit pod drobnohledem „obecenstva“. Původně měla být loď hotova k letošní Vyžlovce. Posléze jsem změkčil normu tak, aby na Vyžlovce došlo k vyzkoušení pohonu a mohl jsem absolvovat Steam Speed Race (na počest závodu lokomotiv v Rainhillu), který pořádáme již asi 3 roky. Jednou jsem snad i zvítězil, ale objevili se noví konkurenti, kteří pracují usilovně a ohrožují naši hegemonii.

Číst dál

Autor: Tomáš Kočí | Vydáno dne 09. 03. 2010 | 22143 přečtení
Počet komentářů: 23 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Last Minute těsně před zahájením TT sezóny

Pro tým Last Minute staví remorkéry dvě domácí loděnice, AnteShips a MoNaKo. Pro nadcházející sezónu v tug towingu byl v loděnici AnteShips postaven nový tlačný remorkér, který splňuje podmínky i pro lehký TT. Loděnice MoNaKo se soustředila na dodělání, vylepšení a opravy remorkéru Monako I. a Monako II.

Číst dál

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 23. 02. 2010 | 10626 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Stavba modelu historické lodi - gratings (palubní rošty)

Na každém modelu historické plachetnice se vyskytuje několik průniků skrz paluby, které byly kryty dřevěným mřížovým roštem (angl. Gratings). Rošt se skládal z podélných nosných hranolků a příčných latí - toto tvořilo mžížoví kde otvory mezi latěmi byly maximálně 7x7cm, většinou se dělaly 5x5cm, protože po roštech se běžně chodilo a tak otvory nemohly být větší. Ve specializovaných obchodech se prodávají sety, ze kterých se dá mřížka sestavit, jenže mřížka 3x3cm stojí €1.30. Já jsem se rozhodl, že si mřížky vyrobím sám a po delším zkoušení různých variant výroby jsem objevil na netu postup ruského modeláře, který myslím nemá chybu.

Číst dál

Autor: Petr Šimek | Vydáno dne 20. 01. 2010 | 19820 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

Parník LANNA 2007

Jelikož se zajímám o modelaření již od mládí (s přestávkou asi dvaceti let?) a sleduji Váše stránky, nedalo mi to a zaregistroval jsem se. Abych nebyl pouze spotřebitelem a čumilem na webu a hlavně inspirován článkem „Malá předvánoční procházka“, zašmátral jsem na CD a posílám Vám fotografie z přístaviště Holešovice. Jde o remorkér A.LANNA, který jsem fotografoval v dubnu 2007 - alespoň to co z něj zbylo. Jak skončil? Nevím.

Číst dál

Autor: Bohumil Mareš | Vydáno dne 14. 01. 2010 | 12892 přečtení
Počet komentářů: 13 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

ELCO PT Boat - jak jsem stavěl torpédový člun (5. díl)

Po delším čase, kdy vše čekalo na zpracování u ladouse, přinášíme v době vánoční dokončení malého seriálu z loděnice Zdenka Bílka.

Číst dál

Autor: Zdenek Bílek | Vydáno dne 24. 12. 2009 | 15001 přečtení
Počet komentářů: 12 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Lodě

ELCO PT Boat - jak jsem stavěl torpédový člun (4. díl)

V dnešním pokračování se podrobně podíváme na některé detaily.


Číst dál

Autor: Zdenek Bílek | Vydáno dne 28. 10. 2009 | 11696 přečtení
Počet komentářů: 5 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu


Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence