Začátečník staví parník na benzín

Autor: Matouš Havrlík <matous.havrlik@centrum.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 03. 04. 2016 na www.mo-na-ko.net


Úvodní obrázek článku Asi ve dvanácti letech jsem videl článek o modelech, tak jsem si taky chtěl postavit parník. Později jsem začal s trupem a ani ho nedodělal, ani nebyl dobrý. A před třemi lety jsem znova dostal nápad... Samotné modelářství mě moc netáhne, to lodní jen trochu, ale s parníky je to jiné. U parníků se musí vyřešit mnohem víc problémů než třeba u ostatních kategorií modelů. Je to výzva, vymyslet, postavit a zprovoznit funkční strojovnu, loď co se nepotopí a dokáže v závodě konkurovat ostatním.


Nejvíc času mi zabere stavba strojovny a to, že bude na lodi, je vlastně vedlejší. Ale napřed musím vše vymyslet a osahat si technologie jak na to. Nestavím podle cizích návodů, konstrukci navrhnu nebo alespoň upravím, aby se mi líbila, stojí to hodně nezdarů a slepých cest a času. Ale potom ten výsledek! Tedy pokud vše dopadne dobře (jak říká pan Voráček ). Jako dítě jsem neměl dost peněz, podpory a znalostí na stavbu. Časy se mění a teď je jen na mě jak daleko to s modelářstvím dotáhnu.

Jaro 2013
Začal jsem s trupem, vlastní návrh, ale je malý, tak udělám jiný a z laminátu.

Obrázek 1 z 10 Obrázek 2 z 10

Říjen 2013
Proběhla první zkouška trupu, zátěž 12 kg = výtlak cca 14 kg.

Obrázek 3 z 10

Strojek 2013 - 2016
Udělal jsem jen zběžný náčrt a konkrétní problémy řešil za běhu. Některé věci proto nedopadly dobře. Ale bez znalostí by ani detailní návrh nedopadl dobře.

Obrázek 4 z 10 Obrázek 5 z 10 Obrázek 6 z 10
27. 4. 2014: Strojek běží na vzduch.

Vyrobeno znova: Součásti klikovky, kulisy, a hlavně písty, pístní tyče a víka válců. Sestaven letos v lednu.

Kotlík 2014
Uvažoval jsem o různých konstrukcích kotlíku. Například Scotch Marine Boiler, který se často používal i na skutečných parnících. Nakonec jsem zvolil svojí konstrukci, vychází z myšlenky využití vodotrubných trubek, které jsem pak „spojil“ větší nádobou, sloužící také jako zásobárna vody a shromaždiště páry. Vodotrubný proto, aby umožňoval použít různé typy hořáku. Snažil jsem se o jednoduchou konstrukci, ale dopadlo to naopak

Při volbě materiálu jsou 2 možnosti: mosaz nebo nerez. Nevýhodou mosazi je možnost rozpájení spojů, slyšel jsem i o přepálené trubičce. Nerez se musí svařit, málokdo má vlastní TIG.

Já nemam nástroje ani pro to pájení a preferuji spolehlivost, tak jsem se rozhodl pro nerez.

Na kotlíku bude manometr. Na jiných modelech je obvykle přišroubovaný k horní části kotle. Já se rozhodl umístit vývod z kotlíku do spodní části. Do manometru by neměla přijít přímo horká pára, spodní vývod také neodvádí tolik tepla. Společný vývod z kotlíku popřípadě využiju k připojení pumpy na kotelní vodu.

Obrázek 7 z 10
Ventilů si nevšímejte.

Hořák 2015 - 2016
Pod kotlík potřebuju hořák. Možnosti jsou propan-butan, popřípadě líh. Rozhodl jsem se pro BENZÍN

Parníkáři používají propan-butan. Mně se u tohoto paliva nelíbí některé věci s tím spojené: uloženo v tlakové nádobě, složité přelévání do kartuší či možnost zamrznutí. Všechny problémy se dají vyřešit, ale zde jen jednoduše do lodi doliji palivo, i za provozu... Je levné a dostupné.

Zkoušel jsem několik konstrukcí (například se neosvědčil předehřev benzínu). Na obrázku je výsledek, ventil je druhá verze a když jsem ho dodělal (leden 2016), říkal jsem si, že je to konečně první součást, která se mi povedla.

Obrázek 8 z 10 Obrázek 9 z 10
Hořák

2016
Na řadu přišla výroba uzavíracích a pojistných ventilů, olejnička, přívodní trubičky...

Duben 2016
Obrázek 10 z 10 Konečně všechno vyzkoušeno dohromady. Na níže připojeném videu nejde do stroje plný tlak z kotle - tlak je redukovaný ventily.

Ještě chci zmínit, že všechny spoje trubiček jsou rozebíratelné, takže vzhledově to vypadá jinak, než u modelů jiných modelářů.

Závěr
Tak jsem zveřejnil svoje amatérské pokusy, že se mi nic nepovedlo a všechno musím udělat znova.

Mimo reportáží ze soutěží tady nepřibývá moc článků (třeba z dílen modelářů), tak snad můj (amaterský) článek pomůže probudit touhu se podělit i u jiných, proto mě prosím berte s odstupem.

Fotogalerie
Fotogalerie

Foto: Matouš Havrlík © 2016

Videosnímek
Videosnímek
 (Matouš Havrlík © 2016)
1 minuta a 13 s na serveru YouTube

Pro MoNaKo Matouš Havrlík Na začátek článku