Footy Žabža

Autor: Tomáš Fil <T.Fil@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 11. 09. 2012 na www.mo-na-ko.net


Úvodní obrázek článku Začalo to vlastně už při mé dlouhodobé nemoci, kdy jsem v nemocnici u kotelny brousil polystyrenové kopyto na svou první Footy. Po návratu domů a jejím oživení přišlo zklamání, plachetnička byla moc těžká (zlozvyk z Tug Towingu) a skoro vůbec nestoupala proti větru. Po úpravě takeláže a výměně plachet byla schopná plachtit tak, jak jsem chtěl já. Pak jsem dostal stavitelskou facku v podobě porovnání s jinými loděmi a bylo rozhodnuto. Musí být jiná FOOTYNA!


Obrázek v článku Listováním internetu jsem zabrousil na stránky, kde mě jednoduchostí a příjemnými plavebními vlastnostmi učarovala 50 cm dlouhá plachetnička Jauginette. Jak samo jméno napovídá, pochází z Francie, země vína, sýrů a dobrého jídla - žab nevyjímaje. Když jsem kontroloval zásobu barev, kde byla ještě nepoužitá zelená, zrodilo se jméno zároveň s první čarou na pracovní desce, jméno Žabža.

Obrázek v článku Nebudu se dlouze rozepisovat o všem, co a jak jsem dělal, vše je stavěno skoro jako u větší předlohy, jen je to hodně malé. Plán Jauginette (je volně ke stažení na http://navi.modelisme.com/article355.html) jsem překreslil do 60% velikosti a na pracovní desku položil žebra z balsy 1,5 mm. U velké plachetničky jsou spojena hranolky, použil jsem smrk 2x2 mm. Potah balsou po stranách a překližkou dna 0,8 mm byl otázkou několika málo desítek minut. Trup jsem olaminoval Letoxitem s tkaninou 50 g/m2. Po vytvrzení jsem odpreparoval vnitřek žeber a pryskyřicí vypatlal vnitřek.

Obrázek v článku Kýl a kormidlo jsou vyrobeny z laminátových desek 0,4 mm a uhlíkových trubiček a tyček. Víc napoví obrázek. Destičky jsem zdrsnil a „nabodoval“ vteřinkou uhlík. Když vše zaschlo, tak jsem spoje přelil Letoxitem stříkačkou s jehlou. Vznikl tak pevný a lehký kýl s kormidlem. Paluba je ze stejného materiálu. Pro odlehčení a snadnější motání špagátků je na přídi vyňamaná. Po instalaci jsem díry zalepil Orastickem. Lepeno také epoxidem.

Obrázek v článku Balast jsem odhadl po mokré zkoušce v umyvadle a odlil podle splávku, který sloužil jako maketa bomby, do sádrové formy. Kýl je přilepen do drážky epoxidem s plničem. Stejným lepidlem jsem vlepil kýl do trupu a zalepil trubičku, která povede kormidlo.

Obrázek v článku Palubní uspořádání bylo trochu rébusem, lodička je docela nízká, tak jsem dost laboroval, než jsem našel pro vše své místo. Upozorňuji, že vše se bude vyvíjet podle potřeb dalšího provozu.
Obrázek v článku Lanoví je z režné nitě a tzv. pletenky, stejně tak jako všechny karabinky a obratlík kosatky jsou z rybářských potřeb. Dále jsem použil elektrikářské průchodky na štelování předsazení kosatky. Očka pocházejí z krámu s korálky. Dále na takeláž byly použity uhlíkové trubičky 4 a 3 mm. Stěžeň má do paty zalepen kolík, který zasouvám do hliníkové destičky s předvrtanými otvory. Tím jde „ladit“ vyvážení plachetnice.

Obrázek v článku Na ovládání jsem použil 9g servo na kormidlo a na napínání plachet servo GWS o tahu 3 kg a váze 19 g. Na páku serva jsem nalepil epoxidem laminátovou páku o délce cca 60 mm, která tahá otěže plachet, přes průvlak z ohnuté mosazné trubičky.

Obrázek v článku O dodávku proudu se starají čtyři NiMH články ve velikosti AAA a příjem signálu zajišťuje Rex 5.


Obrázek v článku Plachty jsem vystřihnul z Icarexu na potahování letadel. Plachty jsou střiženy z jednoho kusu, ale jejich vydutí jde také štelovat. Celková váha se pohybuje kolem 600 g.

Obrázek v článku 29. 8. 2012 byl prvním dnem, kdy jsem měl možnost lodičku vyzkoušet. Její vlastnosti předčily všechna má očekávání. Je rychlá, obratná a dobře stoupá.

Obrázek v článku Chtěl jsem vyzkoušet, že i z jiných, než originálních plánků na třídu Footy, jde postavit obstojně plovoucí a fungující plachetnička. A to se, myslím, docela povedlo. Jsem zvědav, jaké bude srovnání se záplavou Opalků a jiných osvědčených lodí. V Panistávce uvidíme.

Obrázek v článku Už se mi v hlavě rodí další Footy, kde předlohou bude opět jiná loď.


Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Čochtan © 2012

Dobrý vítr do plachet a stopu vody pod kýlem
Čochtan Na začátek článku