Německo pohledem Roberta Jurky - 1. část

Autor: Robert Jurka <jurka.robert@centrum.cz>
Téma: Pell Mel, Vydáno dne: 09. 01. 2012 na www.mo-na-ko.net


Úvodní obrázek článku Už dlouho si říkám, že by nebylo špatné popsat zde mojí dovolenou, kterou jsem si dopřál před třemi lety. Pro mě to byla tzv. technická dovolená a samozřejmě, jak jinak, byla spojena s vodou. Ve čtyřech článcích popíšu, kde jsem byl a co jsem všechno viděl a navštívil.


První část je věnována pobytu v malebné části jižně od Berlína poblíž dálnice A13, kde leží Spreewald. Je to kraj, který je vyhlášený nejen svými okurkami, ale i nádhernou krajinou, která je protkána sítí úzkých či širších vodních cest, po kterých se dá plout pomocí vypůjčených lodí s kormidelníkem nebo bez něj. V kanálech je mnoho křižovatek. V některý místech jsou zdymadla.

Obrázek v článku Hlavní turistická atrakce je v okolí města Lübbenau. Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl být v centru, tak jsem si našel velmi příjemný kemp v nedalekém městečku Lübben. Jel jsem autem, na střeše jsem si vezl ještě jízdní kolo. Spal jsem pod stanem. Ceny v kempech jsou srovnatelné. Pro dvě osoby to vyšlo na 18,5 Eura za noc. Hned za kempem byly vodní cesty. Krajina je opravdu nádherná, je rovná, ale hodně tam fouká vítr. Největší kopce, které jsem překonával byly můstky, které se klenuly nad vodou.

Obrázek v článku Po prvním, krátkém seznámení s okolí jsem se rozhodl, že všechno podstatné nejprve prozkoumám z jízdního kola. Moje cesty vedly nejprve na druhou stranu od husté sítě kanálů, do volné přírody. V dalších dnech jsem zajel do místa dění, kde jsem si chtěl půjčit kajak. Podle map jsem zjistil, že většina půjčoven lodí je ve městě Lübbenau, kde také byla síť kanálů nejhustší. Některá zákoutí by šla použít pro náš Tug Towing. Vodní hladina byla maximálně do 30 cm pod okolním terénem.

Obrázek v článku Půjčil jsem si kajak. Na vodě jsem byl cca 3 hodiny, půjčovné bylo za 11 Euro, parkovné za 4 Eura. Jel jsem cestou, kterou jsem jel den předem na kole, ale z hladiny se zdálo všechno jiné a nové. Ke kajaku každý dostane mapku s vodní sítí. Prodejce vám také rád do mapky zaznačí cestu, která je optimápní pro dosažení cíle. Já jsem se chtěl podívat na chatu jménem Wotschofska. Také se vám dostane vysvětlení, že každá křižovatka je dobře označena a stačí se držet směrových cedulí. No přiznám se upřímně, že po průjezdu asi pátou křižovatkou jsem si vzal raději mapku.

Na prvním obrázku pod textem je vidět zdymadlo, které se používá tak, že po válečkové trati se přetáhne prázdná loď. Na druhém obrázku už je standardní zdymadlo. To většinou obsluhuje jedna osoba. Pro vyrovnání hladin se používají otvory, které jsou přímo ve vratech zdymadla. Žádná automatika zde není. Ve zdymadle jsem se po celou dobu přidržoval stěny a byl jsem nemile překvapen jakou mají víry sílu.

Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Příroda kolem byla naprosto úžasná. Jednou jsem viděl i volavku. Na závěr mého pobytu jsem si koupil místní okurky. Byly opravdu vynikající.

V dalším pokračování se můžete těšit na návštěvu zdvihadla poblíž města Niederfinow.Fotky z dovolené - 1. část:
http://modely-jr.rajce.idnes.cz - celkem 35 fotek

Zajímavé odkazy:
http://www.spreewald-camping-luebben.de
http://www.bootsverleih-richter.de
http://www.gasthaus-wotschofska.de

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Robert Jurka © 2009

Pro MoNaKo Robert Jurka Na začátek článku