Výroba žaluzií ventilace

Autor: Martin Richter (Carrot) <carrot@seznam.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 26. 02. 2011 na www.mo-na-ko.net


Obrázek v článku Na modelu, který už nějakou chvíli stavím, se vyskytuje několik ventilačních otvorů, krytých žaluziemi. Vyzkoušel jsem několik postupů výroby a ten, který se mi zdá nejlepší, se vynasnažím zprostředkovat. Jeho výhodou je jednoduchost a malá náročnost na přesnost výroby a myslím, že výsledný vzhled uspokojí většinu modelářů.


Obrázek v článku Začal jsem samozřejmě rozkreslením dílů, které jsem vytiskl na samolepku a nalepil na materiál.


Obrázek v článku Jako materiál jsem zvolil laminátovou desku 0,75 mm na dno krabičky, laminát 0,2 mm na vnější lem, HPS 0,5 mm na boky a hliníkový plech na žaluzie.
Osobně preferuji plechovku Radegast, protože život je hořký, ale je možné použít i jinou výchozí surovinu…

Obrázek v článku Žaluzie jsem vystřihoval obyčejnými nůžkami a ohýbal tak, že plech jsem vložil mezi dvě skleněné tabulky a podle rysky uprostřed žaluzie ohnul do pravého úhlu. Je důležité ohnout žaluzii takto, protože se pak lépe lepí na základovou desku.

(Pokud je úhel tupý, zavazí přilepená žaluzie pinzetě, ve které držíme další lepený kus.) Je potřeba dbát na přesné přilepení první žaluzie, další už se jen přiráží na předchozí.

Obrázek v článku Obrázek v článku Práce jde takto od ruky a při použití vteřinového lepidla je polotovar za chvíli hotový.Obrázek v článku Sami vidíte, že výsledek není zrovna ideální, ale nemusíme propadat panice. Pomocí pevné destičky o síle o něco menší, než je mezera mezi žaluziemi, všechny plechy srovnáme a vykloníme do požadovaného úhlu.

Obrázek v článku Potom jsem zbrousil žaluzie, které přečnívají na bocích a dále výšku žaluzií. Tady je potřeba dodržet směr broušení jako na obrázku, jinak plechy pokřivíme.


Obrázek v článku Takto připravené žaluzie jsem vlepil do ohrádky a pak do otvoru v nástavbě.
Obrázek v článku Snažil jsem se nepřilepit boky žaluzií k ohrádce, zachoval jsem si tak možnost opravení polohy jednotlivých plechů.Obrázek v článku Posledním krokem bylo vybroušení rámečku z laminátu 0,2 mm a jeho přilepení na místo.
Obrázek v článku I v tomto okamžiku jde polohu žaluzií opravovat.

Výroba jednoho kusu žaluzií mi netrvala déle, než dvě hodiny. Věřím, že pro měřítka 1:50 a menší je to snadná cesta pro výrobu žaluzií v kategorii půlmetrových maket (dá se na to z půl metru dívat). Snad tento návod přijde někomu vhod, nebo se někdo podělí o lepší způsob.Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: carrot © 2011

Pro MoNaKo carrot Na začátek článku