Fotonávod - pájení konektorů

Autor: Michal Neubauer (Nojby a ESN) <Michal.Neubauer@seznam.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 02. 04. 2010 na www.mo-na-ko.net


Po prohlédnutí pár vnitřků lodí se mi fakt udělalo mdlo, div jsem nekrmil kačenky. Rozhodl jsem se vytvořit tento fotonávod pro ty, kteří si s pájením nevědí rady a taky pro ty kdo si chtějí vylepšit své dosavadní postupy.


OBSAH

Co budeme potřebovat ?
Příprava k pájení
Vyplnění otvoru konektoru cínem
Starání se o pájecí hroty pájecí stanice
Vlastní pájení

Co budeme potřebovat ?
Tak tedy především věc, kterou chceme osadit konektory (zde baterie), svěrák (postačí malý, viz foto) cín, sirky, mikropáječka max 30W !! nebo pájecí stanice, vlastní konektory, kousky smršťovací bužírky, zalamovací nůž. Navíc se může hodit salmiak a nebo speciální vodou navlhčená houbička, smirkový papír.

Příprava k pájení
Přípravu zahajuju uchycením konektoru mezi dvě dřevěné lišty do svěráku. Hlavní je zabezpečit, aby teplo které předáváme pomocí páječky konektoru neodcházelo teplo do kovu svěráku a udrželo se v konektoru.

Dále odizoluju patřičnou délku izolace drátu pomocí zalamovacího nože.(pro konektor GOLD 4 je to 3 mm) Délku určím nejlépe tak, že při zasunutí odizolovaného drátu do konektoru není vidět holé lanko a ani izolace není zasunuta do konektoru(viz obr 4). Jednoduše okraj konektoru se lehce dotýká izolace drátu.

Pokud se mi nepovede trefit délku odizolování (viz obr 5) , zakrátím ho kleštěmi tak aby délka byla akorát(obr6). S trochou cviku se to povede po pár pokusech napoprvé.

Vyplnění otvoru konektoru cínem
Ještě jsem zapomněl, že do přípravy patří vyčištění páječky. Páječku bychom neměli v žádném případě nechávat ve stavu jako na obrázku.

Starání se o pájecí hroty pájecí stanice
Pokud však přeci jen stav hrotu pájky dospěje do takového stavu, tak doporučuji buď vyměnit za nový, nebo pokud přeci jen je hrot ještě špičatý, tak nejlépe rozehřát a hranou zalamovacího nože odstranit starý cín a oxidaci na hrotu. Místo zalamovacího nože můžete použít jemný smirkový papír hrubosti 400 až 800, nebo jehlový pilník. Pájecí stanice
K pájení lze využít také velmi dobře pájecí stanici, která umožňuje regulaci teploty hrotu. O hroty pájecích stanic se starám velmi pečlivě, neb nový stojí 100Kč. Po každém pájení na hrot nanesu na hrot dostatečnou vrstvičku cínu, která hrot ochrání před oxidací. Tuto vrstvičku odstraním po rozehřátí pájky. Ptáte se jak ? No využívám k tomu speciální houbičku, namočenou ve vodě. Rozpálený hrot doslova otřu o mokrou houbičku, starý cín na houbičce ulpí a hrot se tím vyčistí.

Vlastní pájení
Tak konektor máme připravený, drát také. V pravé ruce mám páječku, v levé mám připravený cín.Boční část hrotu přiložím na konektor v místě, kde je dirka. Vložím trubičku cínu do dutinky konektoru a čekám až se cín začne tavit.

Správné rozehřátí konektoru lze poznat také slabým kouřem, který jde z dřevěných lišt. Trochu je to patrné na následující fotce.

Postupně přidávám cín až do doby než vyplním celou dutinku.

Přitom nepřestávám hřát celý konektor.

V tuto chvíli odložím cín a beru do ruky odizolovaný konec drátu. Zasunu drát do roztaveného cínu. V tuto chvíli přestávám hřát konektor. odložím páječku a nahradím jí kleštěmi, kterými zchladím konektor.

Po celou dobu nepouštím z pravé ruky drát.Zda je drát dobře zapájen vyzkouším silným zatažením za drát, levou rukou přitom držím svěrák.

Drát je zapájen, přebytečný cín (viz obr.) který vylezl z dutinky konektoru obrousím pilníkem.

Po obroušení nasadím smršťovací bužírku, průměr bužírky volím o 2mm větší než je konektor. Zde 6 mm.

Bužírku nahřeju zapalovačem nebo sirkama. Výsledek je na následujícím obrázku.

První konektor je hotový, je na čase udělat druhý. Kleštěmi zakrátím druhý drát na délku, navíc ho zkrátím ještě o délku konektoru. A pak znovu pájím dle výše popsaného postupu.

Tak to je vše.Doufám, že jsem vám nezamotal hlavu.
Nojby Na začátek článku