Pomocník SketchUp

Autor: Martin Richter (Carrot) <carrot@seznam.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 11. 12. 2009 na www.mo-na-ko.net


V poslední době na mě ze všech zákoutí internetu vykukují prostorové (3D) obrázky od panenky Barbie až po Buckinghamský palác. Vypadá to většinou pěkně, ale dalo by se to použít v modelářské praxi? Pomůže mi to nějak v kreslení potřebných dílů? Jak jsem všechno vůbec kreslil do teď?


Měl jsem před sebou výkres v ideálním případě tří pohledový z něhož jsem odměřoval a překresloval jednotlivé součástky ručně. Připočítat sílu materiálu, tady ji odebrat, nebude mi tu něco zavazet, vleze mi tam žebro atd. Tohle všechno musím mít na paměti. Jaké je pak překvapení, když po polovině práce zjistím, že něco musím nastavit, něco přiříznout nebo dokonce začít znovu. Nehledě na to, že pokud rýsuji tužkou a pravítkem, tak z pěti pokusů o stejnou úsečku mi vyjde pět různých.

Nebylo by fajn si celý díl napřed sestavit virtuálně v počítači, vše zkontrolovat, poopravit a teprve potom sestavit „naživo“? A přesně k tomuto účelu jsou jako stvořené 3D kreslicí programy. Ale který použít? Placené profi programy jsem zavrhl hned na začátku a problém odložil. Myšlenku jsem oživil v okamžiku, kdy se mi dostal do rukou free program Google SketchUp. Předem upozorňuji, že tenhle článek si neklade za cíl naučit práci v „kečupu“, ale pouze ukázat některé jeho možnosti při modelaření. Ale ovládání programu je jednoduché a pokud jsem ho zvládl já (v počítačovém prostředí se beru jako etalon složitosti ?), zvládne to každý od 6. třídy nahoru.

Co tedy k práci budeme potřebovat?

Práci s „kečupem“ ukážu na výrobě dělové věže AK 176 (obr.1).

Celá příprava výkresů této věže mi zabrala cca 4 hodiny práce. Se stavbou už to bylo samozřejmě horší. Můžu říct, že jsem si na tento program tak zvykl, že tužku a pravítko beru do ruky už jen vyjímečně a kdejakou ptákovinu kreslím v něm. Je to rychlé, přesné a dokáže to šetřit materiál. Na ukázku přidám ještě pár fotek dalších 3D modelů (obr. 20,21,22,23). Závěrem mám ještě tři rady, které se mě osvědčily:


Doufám, že pokud přemýšlíte nad používáním programu SketchUp, pomohl Vám tento článek v rozhodování a nebyl to pro Vás zabitý čas.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Martin Richter Na začátek článku