Úprava pojazdu a osvetlenia "Rosničky"

Autor: Martin Fecik (sidesonic) <matusko@web.de>
Téma: Železnice, Vydáno dne: 15. 11. 2009 na www.mo-na-ko.net


Úprava pojazdu a osvetlenia modelu T334 v TT. Napísal som malý postup, ako upravit lokomotivu T334 "Rosničku" v mierke TT. Tato úprava zlepšuje jazdné vlastnosti modelu a dodava osvetlenie.1. Čo potrebujeme

2. Dôvod
Ako začínajúci modelár som sa rozhodol, že začnem svoje koľajisko vybavovať hlavne lacnejšími variantami lokomotív z epochy IV. Model rosničky je veľmi obľúbený ako i samotná lokomotíva.
Po rozbalení lokomotívy som sa ju rozhodol vyskúšať. Ostal som sklamaný, pretože sa lokomotíva pohybovala na koľajisku veľmi nepravidelne a tak som sa po istej dobe rozhodol, že to napravím. Najväčší probém u tejto lokomotívy je malá styčna plocha s koľajnicou a samotný motor, ktorý je príliš veľký a nedovoľuje použitie zotrvačníkov. Aj keby sa zotrvačník dal použiť, nič by to neriešilo, pretože je chod motora veľmi „brzdený“. Bez prúdu sa motor prakticky hneď zastaví.
Ako samozrejmosť som bral osvetlenie lokomotívy a tak som postupne začal premýšľať, ako na to. Nie je to celkom jednoduché, pretože v lokomotíve je málo priestoru a okrem toho sú svetlá vždy umiestnené na kraji karosérie. To znemožnuje presné osadenie LED tak, aby svietili priamo do otvorov pre svetlá.

3. Pojazd
Prvá vec, ktorú potrebujeme urobiť, je odstránenie motora. Stačí odletovať kontakty z tlmiviek a odsunuť krytky na os motora.
Ak uznáme za vhodné, môžeme vymeniť existujúce tlmivky za tie, ktoré sú uvedené v sekcii 1.
Na "holý" pojazd si pripravíme motor Mashima 16K, zotrvačník a 2 slimáky. Zotrvačník sa snažíme umiestniť čo najbližsie k motoru, aby sme ziskali miesto, kam potom uložíme motor. Slimáky nasadíme resp. nabijeme na motor tak, aby sa dotýkali ozubených kolies existujúceho pojazdu. Všetko treba robiť pomaly a radšej sa neunáhliť. Nabité komponenty na os motora sa dávajú dole niekedy trochu zdĺhavešie a môže dôjsť i k poškodeniu motora. Určite ste si všimli, že je motor vypodložený... je to pravda a neviem bohužiaľ presne povedať, koľko milimetrov to je. Použil som na to zápalky, ktoré som postupne zrezával, až kým nemali správnu výšku. Motor som prilepil sekundovým lepidlom.
Nakoniec priletujeme kontakty motora k tlmivkám a kontakty motora dodatočne spojíme keramickým kondenzátorom. Ten nám zaručí spolu s tlmivkami plynulý chod motora.

4. Osvetlenie
Najviac práce na prestavbe mi dalo osvetlenie. Naozaj sa mi to iba nezdalo, že bude potreba veľa trpezlivosti, keďže je v lokomotíve naozaj málo priestoru.
Na to, aby sme mohli vôbec umiestniť LED-ky, potrebujeme obrúsiť závažia. Na obrázkoch môžete vidiet zbrúsenie hlboké asi 4 mm. Síce som to tak neurobil, ale najvýhodnejšie je zbrúsiť iba potrebné hrany do uhlu 45 stupňov. Takto sa nám ideálne naklonia LED-ky, aby svietili do otvorov v karosérii. Samozrejme, že u nedotknutého modelu tieto nenájdete, ale po pohraní sa z 1,8 mm vrtákom (ak si správne pamatám), sa vám to určite podarí.
Komponenty na obvod si postupne začneme skúšať dosadzovať na svoje miesto a v prípade potreby upravíme. Určite sa vám bude hodiť, keď jednotlivé káble nalepíte priamo na motor/závažia.
Ak už všetky časti obvodu sedia tak, ako majú, začneme so zostrojením obvodu podľa schémy zapojenia (nachádzajúcej sa v galérii obrázkov). Na samotnom zapojení nie je nič zložité, akurát treba dbať na správnu polaritu LED. Ako ste si iste všimli, spodné svetlá používajú sériové zapojenie. Je to kvôli redukcii počtu káblov a zároveň i preto, aby spodné svetlá svietili slabšie a horný reflektor dominoval. Na zlepšenie rozloženia svetelných lúčov v otvoroch pre svetlá som použil výrobok Clearfix. Je to vlastne priehľadné lepidlo, ktoré po zaschnutí vytvorí prihľadnú plochu pripomínajúcu sklo.

5. Záver
Lokomotíva po takejto úprave zvláda prejsť aj dlhšie úseky bez prúdu. Zotrvačník dokáže poháňať lokomotívu z plnej rýchlosti min. 10 cm. V stúpaní je to samozrejme menej.
Nemám síce veľa skúseností s digitalizáciou, ale podľa mojich znalostí by takto upravený model nebolo ťažké osadiť dekóderom. Vyskúšam možno niekedy v budúcnosti.

Galéria obrázkov
Galéria obrázkov

Veľa štastia, Martin Fecík (sidesonic) Na začátek článku