Model Hobby 2009 z pohledu výherce

Autor: Ladislav Douša (ladous) <ladous@gmail.com>
Téma: Pell Mel, Vydáno dne: 07. 11. 2009 na www.mo-na-ko.net


Před několika týdny jsem ve svém článku nakousl letošní výstavu Model Hobby (1. až 4. 10. 2009) v Praze a přislíbil jsem článek. Uplynulo hodně vody, než jsem si na to našel čas, takže jsem začal řešit otázku, zda to má tolik týdnů po akci vůbec smysl, když už si o té slávě každý jistě přečetl jinde. Po zvážení všech pro a proti jsem se odhodlal k sepsání naprosto subjektivní reportáže, či spíše malého zamyšlení nad tím, že i ve mně dřímá soutěživý duch.


Oproti minulému roku jsem letos návštěvu přesunul na mnou oblíbenou sobotu. Důvodem nebylo to, abych se mezi stánky dělil o místo s více lidmi, ale to, že se mi, až na krátké přestávky, daří vyhrávat v soutěži nejmenovaného modelářského časopisu. A jelikož losování cen se koná pravidelně v sobotu, tak se jeví ideální výhru převzít osobně.

Letos jsem se skoro zbláznil a soutěžní kupóny vhodil do osudí rovnou tři. Zkrátka rok od roku do té soutěže investuji více, ovšem zatím se to vyplácí. Aby byla šance na výhru vyšší, tak je nutné od některého ze sponzorů něco zakoupit a nechat si kupóny orazítkovat. Rok od roku je to větší problém, protože dané firmy přímo na výstavě už příliš nevystavují a ty přítomné zase často nemají žádný vhodný sortiment pro lodní modeláře. Letos jsem se po hodinovém obcházení stánků spokojil s lahvičkou lepidla, které akutně nepotřebuji, místo abych zakoupil pár lišt, které bych spíše upotřebil, jenže lišty sponzoři soutěže nějak v nabídce neměli.

V prvních letech jsem si vozil seznam věcí, které bych na MH rád zakoupil, ovšem jak plynul čas, tak jsem na to téměř rezignoval. Dnes tedy na MH jedu jen kvůli soutěži a zařízení předplatného modelářských časopisů na další rok. Jelikož redakce jsou ke svým předplatitelům štědré, tak si to většinou nechávám až na odpoledne, ale letos jsem se nějak nudil a šel zařizovat dříve. Tak jsem tedy nafasoval k předplatnému kolem poledne krásný, leč neskladný deštník. Vize, že budu fotit o 106 se vším pohodlím, vzala rázem za své. Něco jsem tedy nafotil, ale moc toho nebylo.

Vybaven vším možným jsem zamířil konečně k bazénu, abych pohovořil s některými přítomnými modeláři. Bazén byl letos celkem rozlehlý, čímž se kolem něj pohodlně vešly ty davy maminek s kočárky, co náhodou projížděly kolem, a dítka projevila zájem o lodní modely. Na hladině se proháněly kolesové parníky a jiné modely, ovšem všechny zastínil střílející Nowgorod z dílny Petra Hájka. Velmi efektní!

Díky tomu, že byl bazén mělký, tak nedošlo na nějaké masivnější předvádění ponorek v akci, což je na jednu stranu škoda, ale na tu druhou i malé děti viděly přes okraj na dění ve vodě. Halou znělo neustálé okřikování „NESAHAT!“, ale tu a tam se vyskytl i fundovaný komentář k dění na vodě. Problémem však je, že si člověk připadá jak někde na pouti, protože se z každého koutu haly linul jiný komentář.

Velikosti bazénu využil nejmenovaný výrobce houboletů, který zde tak představil nový hydroplán v letu. Až na ta přistání to vypadalo lákavě a očekával bych, že bude následovat masivní prodej daného výrobku, jenže šlo jen o předvedení prototypů, což tak trochu nechápu, protože daný model by šel opravdu na dračku. Vzhledem k velikosti modelu si však myslím, že ve venkovním prostředí se od vln zdárně neodlepí.

Při současné dramaturgii dění u bazénu bych se příliš nedivil, kdyby ten bazén zabrali soutěže halových hydroplánů nadobro. O tom, jak se organizátorům daří zajistit program, panují hotové romány a báje, tudíž se k tomu moc vyjadřovat nebudu. Pro náhodné návštěvníky je to pořád dobré, ovšem lodního modeláře stále tentýž model kolesového parníku už podruhé moc nezaujme. Nowgorod byl sice dost atraktivní, ale kdo znovu vyprovokuje Petra Hájka k takovému počinu? Ideální by bylo, kdyby se organizátorům podařilo k bazénu nalákat lodní modeláře z ciziny a na vodě samotné předvádět modely mistrů světa, jenže to je opravdu utopie. Pak by totiž z bazénu nebyla jen kulisa celého tržiště, ale hlavní atrakce pro opravdové lodní modeláře. Méně atraktivní podívaná by byla, pokud by se na vodě ukázalo hodně postavených stavebnic, které by bylo možné u příslušných firem na místě zakoupit, ale také bych to považoval za uspokojitelné řešení pro řadové modeláře. Jenže těch firem je u nás pět a půl a přímo na výstavě jich bylo ještě méně.

S tím lamentováním jsem se nějak rozjel, tak se vrátím k tomu příjemnějšímu. Nakousnul jsem zde soutěž, kde jsem měl tři kupóny. S modeláři, kteří se pravidelně dostaví na slosování, se už od vidění docela znám. Je to totiž každoročně stejná sestava. Když jsem po prvních vytažených vyhrál předplatné daného časopisu, tak se mi trochu ulevilo, protože vložená investice se bohatě navrátila. Co na tom, že tam v rubrice lodních modelů pomalu není nic ke čtení. Za chvilku jsem vyhrál knihu od otce a syna Nožičkových, která je už pár let jednou z cen soutěže a skoro se divím, že jsem ji nevyhrál dříve. Když jsem o chvilku později vyhrál další knihu, tak už se přítomní modeláři dívali dost nevraživě. Musel jsem je ujistit, že domluvené to opravdu nebylo a že mám v osudí jen ty tři lístky.

V prvním kole losování se tedy ještě dostalo na jiné a následovalo kolo druhé. Tam vyhrávaly jen orazítkované kupóny. I výherní kupóny z prvního kola šly zpět do osudí, což je u jiných soutěží nevídané! Nebudu napínat, byly vytaženy opět všechny mé kupóny, kdy na jeden jsem obdržel házedlo pro malé děti, na druhý přijímač na 35 MHz a na třetí nějaké reklamní tričko s kšiltovkou, které jsem vyhrál už vloni v nepřítomnosti, ale nikdo to nechtěl vyzvednout, až to propadlo. Je dost možné, že je to identický kus.

Cen bylo hodně, takže se losování vleklo, ovšem došlo na kuriózní situaci, když v osudí došly lístky. To jsem ještě nikde neviděl, aby cen bylo více, než soutěžících. I putovaly zpátky lístky bez razítek a losovalo se nanovo, dokud se nevytáhlo jméno někoho z přítomných. Bohužel, však ti, kteří měli kupóny bez razítek, často odešli už po prvním kole. Nakonec cenu v podobě moravského vína po vytažení téměř všech lístků vyhrálo pár z přítomných. Poučení z toho plyne, že kdo vydrží, vyhraje. Kdo nehraje, nevyhraje. Soutěž je sice všude prezentovaná tak, že se jí smí zúčastnit jen předplatitelé, ale prakticky při předání výhry nikdo neověřuje, zda je daný modelář předplatitel. Maximálně se ověřuje věk, aby náhodou nezletilý nedostal ono víno.

Tolik tedy moje letošní zpráva o Model Hobby, která vyzněla spíše jako oslavná óda na soutěžení, ale třeba se příští rok konečně zmíním i o něčem převratném z oblasti lodí. Uvidíme, kam se to vyvine.

Další fotogalerie
Model Hobby 2009

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: ladous © 2009

Videosnímek
Videosnímek
 (ladous © 2009)
68 s na serveru YouTube

Pro MoNaKo sepsal ladous Na začátek článku