Ostrov u Macochy 660 let

Autor: Milan Podrazil <m.podrazil@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 18. 07. 2009 na www.mo-na-ko.net


První zmínka o obci pochází z roku 1349. Zdejší kostel založily dvě sestry, zřejmě majitelky holštejnského panství, roku 1490 a je zasvěcen sv. Maří Magdaléně. Stojí při okraji roviny nad údolím a pohlížíme-li tedy z údolí, zdá se, jako by byl na kopci. Před kostelem stojí kříž a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1829. Zajímavý je i větrný mlýn holandského typu (zděný) severozápadně od středu obce na jejím okraji nad bývalou vápenkou. Je to jeden z nejhezčích větrných mlýnů nejen na Drahanské vysočině, ale na celém našem území. Původně stával stranou vesnice směrem na západ, dnes je již pohlcen postupně rostoucí obecní zástavbou.


Exteriér mlýna je zachovalý v původní podobě, jeho vzhled nenarušují žádné stavební úpravy. Mlýn byl pravděpodobně postaven okolo roku 1865. K životu obce neodmyslitelně patří ojedinělé zařízení pro děti s nemocemi horních cest dýchacích - Dětská léčebna se speleoterapií. Od 1. 1. 1983 slouží všem dětem z celé České republiky. Režim je zaměřen hlavně na rehabilitaci a získání dobré tělesné kondice. Děti jsou denně 3 hodiny v jeskyni (dříve navštěvovaly Sloupsko-šošůvské jeskyně, nyní probíhá léčba v místní Císařské jeskyni). Před kostelem je i tzv. Ostrovská propast uzavřená mříží a v jižní části obce propadání potoka Lopače. Překrásné přírodní scenérie lákají návštěvníky k turistice a cyklistickým vyjížďkám.

Tolik na stránkách informačního střediska. No jo, ale proč to tady píše? Koho to zajímá? Všimněte si prosím v třetím odstavci, kde probíhá léčení dětí. Ano v Císařské jeskyni, která je pro veřejnost otevřena pouze ve výjimečných případech. Tento nastal dne 17.7.2009. U příležitosti oslav 660 let výročí obce zde byl uspořádán koncert skupiny Kamelot. Po vstupenkách se jenom zaprášilo. Návštěvníků bylo přes čtyři stovky. Pořád nic?? Tak dobře prozradím Vám to! Císařská jeskyně má totiž dvě jezírka. No tak proč si nejít zajezdit? Řeknu Vám, ty reakce návštěvníků prostě úžasné! Nyní můžu doufat, že to nebylo naposledy!

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Podzemní plavbě zdar!
Milan Na začátek článku