2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž

Autor: Jiří Syrovátko <jiri.syrovatko@gmail.com>
Téma: Reportáže 2009, Vydáno dne: 19. 02. 2009 na www.mo-na-ko.net


Náhoda tomu chtěla, že jsem po několika letech měl opět příležitost navštívit Norimberský veletrh hraček a modelů. Když to srovnám co se za těch asi 7 let změnilo, tak tam přibyly asi 2 haly a velký parkovací dům. Díky tomu byl příjezd ve špičce těsně před otevírací hodinou téměř plynulý, žádná zácpa. Parkovací dům má tři paralelní vjezdy, každý s 3 závorami a nekonečný had automobilů se tak nezastavoval. Pro jistotu to všude na dohled jistili pořadatelé. Prostě německá preciznost, za cenu €7. Ještě poznamenám, že veletrh je pouze pro firmy, ne pro veřejnost, neboli anglicky se tomu teď moderně říká B2B (Business To Business), takže návštěvě předcházela registrace přes firmu, a následně realizace objednávky vstupenek přes Česko-německou obchodní a průmyslovou komoru. Po zaplacení příslušné částky €17 za osobu přišel e-mailem odkaz k vytištění vstupenky s čárovým kódem. Díky tomu opět pro našince dost nezvyklý jev, mimo příchodu k jedné z bran výstaviště přesně v otevírací hodinu, nikde žádné fronty, pouze usměvavé hostesky se čtečkami čárových kódů, téměř „lovících“ návštěvníky. Nebyl také problém z výstaviště odejít a zase se vrátit.


Modelová železnice
Firmy tohoto oboru byly rozmístěny v Hale 4. Hned do jejího vchodu nás zaujal stánek firmy Mikro Metakit. Zabývá se výrobou precizních modelů většinou parních lokomotiv. Výroba je manuální, z velké části jsou lokomotivy lepené z vyleptaných dílů. Pro amatérské oko prostě nádhera, s komerčními plastovými výlisky levných lokomotiv neporovnatelné. Ovšem cena v rozmezí €1200-2000 asi přiláká jen opravdové nadšence, kteří na to mají, ale i takoví evidentně mezi námi jsou v počtu, který dovolí téhle firmě existenci. Podobné lokomotivy vyrábí i firma Fulgurex. Co se mi dále líbilo, byla nabídka několika firem se specializací na tvorbu krajiny a vše co k tomu patří. V dnešní době tak opravdu není problém mít v krajině opravdu realisticky vypadající louky, keře a stromy všech druhů. Postavení jakýchkoliv dioráma s libovolným tématem s pomocí komponentů od specializovaných firem také není takový problém. Snad jedině finanční, ale tohle je bohužel asi hlavní téma železničních modelářů. Koupit se dá opravdu téměř všechno nebo je druhá cesta a sice si všechno nebo aspoň velkou část vyrobit sám, tohle koneckonců ani nezbude tomu, kdo si bude chtít postavit opravdu model podle skutečnosti. Vystavovala tam minimálně špička evropských výrobců o tom se rozepisovat nebudu, viz. fotogalerie, co mě ale ještě zaujalo, byl obrovský model americké parní lokomotivy Big Boy, vystavované malou japonskou firmou SJ Models. S délkou necelých 2m, byl tento kousek k mání za cca $16000,-. Ještě neopomenu zmínit švýcarské modely ledovcových expresů, zajímavé, i když už trošku hračkovité. Firma Faller už tradičně vystavovala mimo jiné také svůj Car System, umožňující jízdu několika vozidel H0 po silnici v kolejišti, moc pěkné, k dokonalosti dovedené to ale teprve mají v Miniatur Wunderland v Hamburku, tam do každého autíčka namontovali mikročip s přijímačem a všechny auta kontroluje a řídí počítač. Trošku z jiného soudku, na téma digitálního ovládání - vystavovalo tu poměrně dost různých výrobců a k mání tu bylo opravdu nepřeberně možností. Jenom pro neznalé - existuje DCC (digital Command Control) standard, který popisuje digitální ovládání komponent, mohou to být lokomotivy, výměny, příslušenství, atd. Výrobky různých firem by měly být v tomto ohledu kompatibilní mezi sebou. Lze tak používat třeba Multimaus od RoCo zároveň s ovladačem Lenz nebo Piko, či kohokoliv jiného. Liší se cenou, displejem, možnostmi konfigurace, atd. Co už je ale problém, je zpětná vazba, to už DCC standard (zatím) nepopisuje a výrobky různých firem si zde zpravidla nerozumí, neboť si to každý řeší po svém. Proč je zpětná vazba potřeba? Při ovládání SW je např. dobré, aby program věděl, jak je nastavená výměna, kde se nachází souprava, některé umožňují přenášet i rychlost lokomotivy, množství paliva (to je asi virtuální položka), atd. Je také možné míchat se počítači do řízení vlaků i výhybek ručním ovladačem a pak je to už asi nutnost.

RC modely
Takto zaměřená skupina firem se nacházela v hale 7. Hned na začátku podotknu, že pro lodní modeláře tady toho k vidění příliš neabylo, a ani se není čemu divit. Z čistě komerčního hlediska tohle není až tak zajímavý obor. A tak co mě zaujalo asi nejvíce jako lodního modeláře, byl opravdový nástup 2.4GHz souprav u všech hlavních výrobců (z těch přítomných v pořadí v jakém jsem je navštívil, Hitec, Multiplex, Graupner a Robbe, někde k vidění byla i Futaba). Skoro bych to přirovnal k rčení, kdo se do toho nevrhnul, jako by ani nebyl. Což mě jenom těšilo, přece jen neustálé dohadování se na soutěžích s kanály nebo v horším případě dlouhé čekání na uvolnění kanálu je už dost otravné a tyhle soupravy problém jednou provždy vyřeší. Z lodí tam byli k vidění stavebnice od firmy Krick, ten vystavoval i zvukové moduly, které bylo možné vyzkoušet, viz. níže odkaz na videa z youtube, dále tradičně Graupner, kde se dali i na (ne)stavebnice, čili modely už postavené, řekl bych kvalita odpovídala ceně. Pak bylo k vidění několik FSR-rek neboli rychlých člunů se spalovacími motory u menších výrobců a výstavka stavebnic Billing Boats, hostující ve stánků Robbe. Tam mě zaujala dánská Fregata typu BB500 Absalon, ale ne kvalitou ani cenou, spíš tím, že se tato firma dala i do nějaké stavebnice moderní lodě. O letadlech se rozepisovat nebudu neboť jim moc neholduji ani nerozumím, kromě občasného prolétnutí se Cessnou 172 1:1. Výrobců modelů závodních aut a hlavně dílů do nich bylo spousta, je vidět že tento modelářský koníček má nepochybně spoustu příznivců. Co mě ale opravdu překvapilo byl výrobce RC modelů motorek, opravdu precizní kousky, pořádají závody modelů motorek stejně jako závody aut.

Ohlédnutí
Do zbývajících hal jsme se téměř vůbec nedostali, jen jsme nahlédli do technických hraček a více méně tyto prostory byly z půlky okupovány firmami z dalekého východu a pro nás modeláře tam nic moc zajímavého nebylo. Dál jsme se ale už opravdu nedostali a důkladné projití dvou hal nám zabralo téměř celý den - i díky tomu, že jsme tam jeli i za jiným účelem než jen pouhé okukování novinek. Přitom jsme se nemohli ubránit dojmu, že i tady byl každý tak trochu nervózní kvůli probíhající recesi a krizi, ta bohužel dolehne na každý obor. Nicméně nastal čas návratu domů a doufání, že některé novinky se brzy zabydlí i v obchodech.

Galerie a video
Vzhledem k tomu, že jsem toho nafotil a nafilmoval (pozor FullHD) opravdu hodně, a rád se o to podělím, nahrál jsem všechny fotky na server po dvou velkých souborech:
http://uloz.to/1301185/2009NurnbergSpielwarenmesse_Gallery1.zip 959.30 MB
http://uloz.to/1301231/2009NurnbergSpielwarenmesse_Gallery2.zip 1.04 GB
Videa najdete na mém kanálu na YouTube - jelikož zpracování FullHD videa strašně požírá čas, zveřejňuji je průběžně, podle toho jak mám volno. Jsou v HD kvalitě, doporučuji kliknout na HD v pravém dolním rohu nebo si nainstalovat "YouTube HD Suite" - k tomu je potřeba doplněk pro Firefox Greasemonkey - Internet Explorer prosím ne. Pak se bude u každého videa zobrazovat, zda je v HD či mp4 a automaticky se otevře v nejlepší dostupné kvalitě.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Jiří Syrovátko Na začátek článku