Modellbau Messe Wien 2008

Autor: Miroslav Foltýn (MIF) <foltyn_m@seznam.cz>
Téma: Reportáže 2008, Vydáno dne: 04. 12. 2008 na www.mo-na-ko.net


Po roční pauze jsem se rozhodl znovu navštívit modelářský veletrh ve Vídni. Tento velerh se koná vždy koncem měsíce října (letos to bylo od 23. do 26.) na vídeňském výstavišti v Prátru. Podle počtu vystavovatelů převažují hlavně modely železnic, potom automodeláři, lodní a asi nejméně letadla a vrtulníky.


Návštěvu Vídně jsme naplánovali na sobotu 25. října. Jedu vždy s rodinou a kromě veletrhu odpoledne zajdeme i na nějakou výstavu - letos to bylo v Albertině na Van Gogha. Z Brna do Vídně jsme k dopravě využili služeb oranžových autobusů SA - zastávka Praterstern je asi 15 minut pěší chůze od výstaviště. Na výstaviště jsme dorazili před 9 hodinou, těsně před otevřením hal. Dopředu využívám možnost objednání levnějších vstupenek přes internet a tak do výstavních hal vcházíme těsně po 9 hodině.

Výstava letos probíhala ve dvou halách - v jedné jsou prodejci, ale také velký kruhový bazén pro lodní modeláře a plocha pro předvádění leteckých modelů. Také jsou zde stánky s občerstvením. Ve druhé hale jsou rozměrná modulová kolejiště různých měřítek, dvě plochy pro předvádění RC stavebních strojů, tahačů a tanků. Také zde byla pro návštěvníky závodní trať pro auta v měřítku 1:10. Na té mohli za poplatek zkusit svoje soutěžní umění.

Ze známých vystavovatelů je zde pro lodní modeláře Graupner, Robbe, Lindinger, Conrad, Seemann´s Kistl, Regner. Pro železniční modeláře jsou zde zastoupeni snad všichni známí výrobci. Je zde i dost obchodníků, kde se dají sehnat modely starší za velmi dobré ceny.

Ve Vídni se vždy těšíme na prezentace modelářských klubů. Mají zde velmi dobrou organizaci předvádění. U všech předváděcích ploch jsou tabule s časovými rozpisy, kdy která odbornost své modely předvádí. Tak nedochází ke kolizím s kanály a také návštěvníci mají možnost se k dané ploše soustředit. Pro předvádějící modeláře z klubu je zde vytvořeno zázemí - zástěny a stoly vytvářejí boxy. Návštěvníci tak mají možnost se s modeláři bavit a prohlížet si. Při našich předchozích návštěvách byly předváděny bitvy RC tanků 1:16. Boje se zúčastnilo kolem 15 strojů a boje byly doprovázeny pyrotechnickými efekty. Zajímavostí bylo, že v době této bitvy muselo být vypnuto protipožární zařízení v pavilonu. Letos jsme ale toto předvádění nestihli. Chtěli jsme totiž vidět předvádění ponorek. Setkali jsme se s našim dobrým známým Otou Geržou ze Vsetína. Ten byl zde hostem rakouských ponorkářů a s velkým úspěchem své modely prezentoval. Všechny prezentace jsou komentovány a tak návštěvníci jsou seznámeni se modelářem a technickými údaji jeho modelů.

Jako vždy jsem okukoval výrobky firmy Regner. Jako letošní novinky byly předváděny RC modely lokomotiv Shay Baluster (se zajímavým způsobem převodů), Saxonia a také parní tricykl Serpollet. Pro lodní modeláře loňské novinky parní stroje Venus a Vivien. Obdivovali jsme také model dřevěného železničního mostu- bohužel pro velký počet návštěvníků se nám podařilo vyfotografoval jen jeho polovinu.

Výstaviště jsme opouštěli po 13 hodině. Protože už jsme zde byli po čtvrté, trochu jsme srovnávali. Byli jsme ve Vídni v letech 2003, 2004, 2006 a letos. Asi nejvíce se nám to líbilo v letech 2004 a 2006. Letos se nám zdálo, že i ubylo předvádějícich modelářů. V minulých letech zde modeláři přímo před diváky předváděli, jak stavět modul kolejiště - jak se tvoří krajina na modulech železnice, štěrkování, posypy a foliáže. Bylo zde předváděno plaňkování trupu lodí, kitaři zde předváděli stříkání modelů atd. Letos mi to vše připadalo silně zahuštěné stánky. Ale jako u nás i zde na stáncích prodejců převládají hotové modely čínské původu… Jako obvykle zde byly davy lidí (vždy jsme zde byli v sobotu). Protože osud veletrhu Modely Brno je nejasný, návštěva Vídně je možná náhradou pro modeláře z Moravy a Slovenska.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Miroslav Foltýn Na začátek článku