Nýty ze špendlíkových hlaviček

Autor: Jaroslav Mallat (Jaroj) <jaroslav@mallat.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 27. 11. 2008 na www.mo-na-ko.net


Pro svůj nový model jsem chtěl modelové nýty či šrouby a ty jsou vždy trošku problém. Jistě že znám metodu samolepek, i jsem naštudoval Invankap/Kebovu metodu ražby z plastových destiček, ale nějak to nebylo ono. Samolepka bude nízká, do ražení plastů se mě nechtělo. Jako správný hledač slepých uliček jsem se zasnil při pohledu na krabičku špendlíků. Nejsme u letadel, tady váha projde a už, šup a bylo.


Co budeme potřebovat:

Ze špendlíků bude potřeba jen hlavička s kouskem těla. Jde snadno oštípnou. Nejdříve jsem držel hlavičku v kleštích, ale je to zbytečne, snadno ji udržíte v prstech. Připravíme si dostatečné množství, raději více, než potřebujeme, skáčou občas z pinzenty, potvůrky.

Do požadovaných míst vyvrtáme dírky. V mém případě to šlo snadno, podklad je kuprextit, povrch PSH deska. Tedy žádné díry skrz. Šablonka jistě vadit nebude, budete to mít rovněji, než já.

Kapka lepidla někam na podložku, hlavičku chytnout do pinzety, „omatlat“ v lepidle a šup s ní na místo. Vypadá to složitě, ale po chvilce cviku to jde překvapivě rychle. Občas se některej zasekne a nechce a nechce. Přijde na řadu přesvěčování druhou pinzetou.

Jistě to není nic objevného, jistě to už někdo použil, ale cesta to je. Alespoň mě se to prozatím líbí.

Ještě upozornění:
Neštípejte špendlíky v kuchyni, či obýváku, partnerky či manželky to těžce nesou.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Jaroslav Mallat (jaroj) Na začátek článku