Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic

Autor: Ladislav Douša (ladous) <ladous@gmail.com>
Téma: Reportáže 2008, Vydáno dne: 01. 10. 2008 na www.mo-na-ko.net


V sobotu 27. září 2008 se konal sraz lodních modelářů z Klubu NAMOLO! nejen v Brně na Splaviskách, ale i v Praze na Lužinách. Snad proto byla účast v Praze dosti chudá. Z takzvané partičky „od Voraře“ nedorazil prakticky nikdo, takže nebylo zajištěno to nejzásadnější - kolíčkový systém. Naštěstí se nás mnoho nesešlo, takže ani tato překážka nás od pohodových jízd nemohla odradit. Setkání jasně dominovaly plachetnice. Vzhledem k nastupujícímu podzimu to byla správná volba, neboť vítr foukal neustále. Sice ne silně, ale i to plachetnicím stačí.


Při příchodu k vodě bylo nutné rozehnat krmiče vodního ptactva a pak vodní ptactvo samotné. O to se postaraly poměrně rychlé čluny na elektromotor, až kachny zoufale odlétávaly na druhý konec vodní plochy. Tento jev mohl mít dohru, když na místo přijela městská policie, která chvíli pozorovala dění u vody a zase odjela. Asi neshledala nic nekalého, jelikož právě v době jejího příjezdu majitelé oněch rychlých člunů museli nabíjet své aku a plachetnice samotné mnoho proti kachnám nezmůžou. Tímto bych chtěl apelovat na všechny budoucí návštěvníky Lužin a podobných akcí, aby se při své jízdě zamysleli nad možnými důsledky svého počínání, jelikož stačí pár konfliktů s běžnými smrtelníky a mohlo by být po srazech!

Ač bylo u vody krásné počasí, tak jsme se okolo půl páté vydali ke svým domovům. Již v průběhu našich jízd krmiče kachen vystřídali v přístavišti krmiči ryb. Jak je patrné z fotek, tak by bylo úlovků dost, ač se nejedná o žádné kapitální kousky. Tolik tedy má krátká zpráva z průběhu podzimních Lužin.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ladous Na začátek článku