Kapitan Poinc - Wojciech Siejka

Autor: Ivan Grňa (Ivankap) <ivankap3@volny.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 08. 09. 2008 na www.mo-na-ko.net


Kdo se zajímá o historii polského námořnictva bude znát prvé jméno. Kdo staví makety lodí a nejezdí jen doma za chalupou na kačáku, ale občas vyrazí i do světa, mohl by znát to druhé jméno. Já jsem se na mezinárodních závodech v Polsku nejdříve seznámil s Wojcechem , pak s jednou velkou lodí a když jsem se rozhodl o ní napsat, tak konečně i panem Poincem (obrazně).


Wojcecha jsem potkal a poznal na kterémsi mistrovství Rudy Slazské, kde jinde než v Rudě. Je to kus chlapa a podle toho i staví lodě - k obrazu svému. Jsou to většinou F2B na horní hranici velikosti. Tedy skoro 1200 mm. Tehdy jezdil s pěkně postavenou maketou Atlase II, měřítko 1:25 v oranžové kamufláži společnosti provozující remorkérovou službu v Gdaňsku, (u nás s ním jednu dobu ale v měřítku 1:33 jezdil Miloš Šesták a dnes Roman Brychta ho má v padesátce). Atlas II je dodnes službě a najdete ho v „Půlnočním portu“ v Gdaňsku. Za jedno, dvě piva v plechu si ho můžete prohlédnout.

Maketa

Postavena v měřítku 1:48 je dlouhá 104 cm a široká 28 cm. Trup stavěn na kopytě je laminátový, nástavby jsou z laminátových a plastikových desek. Drobné doplňky - co dům dal. Barvy Humbrol - stříkáno pistolí. Celá stavba trvala 3 roky. Model na vodě se chová klidně, je dobře ovladatelný. Ani couvání nečiní obtíže. Veškeré osvětlení je funkční a v noci je to opravdový „vánoční stromeček"

Někdy v roce 2000 po návratu z dovolené, jak jinak než na Baltu, jsem si prohlížel fotky z Gdyně - přesně z Finského nábřeží a ve vnitřním přístavu jsem uviděl doslova oranžovou obludu. Moc nepomohla ani zvětšenina z negativu. Inu, místo boxíku jsem si raději měl vzít poctivý 6x6 formát. No a tak až opět za dva roky při dalším výletě na pobřeží, jsem si onen divný remorkér prohlédl. Sice jen z paluby vyhlídkové lodi, ale i tak jsem stačil natočit video a udělat řadu fotek. Ještě jsem se snažil sehnat nějaký plán, stačil by i jen třípohledový generál, ale marně. Proto jsem se blíže seznámil s panem Siejkou o kterém jsem věděl, že je z Gdaňska. Ale ani z něj jsem nic nevyrazil, pouze to že jde o univerzální remorkér, spíše sloužící k čištění vody od ropných produktů a samozřejmě i případné záchranné akci. Protože to bylo vše, dál jsem nepátral a stavěl to na co podklady byly. A ještě jsem si správně napsal jméno oné lodi „Kapitán Poinc“.

Na otevřené vodě sezonu již řadu let zahajujeme v Polsku účastí na Mistrovství Slezska v Rudě. Není to daleko a vždy pohoda. V roce 2005 jsem se dostal coby rozhodčí nejen na plato, ale i k hodnocení. A právě tam nám tajemně se tvářící Wojciech naservíroval na stůl zbrusu novou maketu oné oranžové obludy. Byla nová a velká (horní hranice F2B) a tak samozřejmě vzbudila největší pozornost. Po důkladné prohlídce (osud všeho nového) jsme konstatovali: „Podrobná a velmi členitá maketa, dobře zvolené měřítko a slušně odvedená práce na řadě detailů….“, no a dál už to bylo horší. Nejhůře dopadlo hodnocení povrchové úpravy. Hlavně rovné a velké plochy nástavby nesly stopy po tazích štětce. Dále většina detailů (a že jich tam je hodně) byla precizní, ale občas jste našli něco, co vypadalo jako by to dělaly jiné ruce. (Toto je nedostatek i některých nových maket, které se objevují na našich domácích soutěžích.) A v poslední řadě nás nenadchla řada figurek posádky různě rozmístěná po maketě. Nebyl to jen můj názor, ale proti gustu…

Takže sice hodnocení bylo docela vysoké, ale přeci jen ne tak, jak si stavitel přál. Naše posouzení potvrdilo i hodnocení jinými komisemi na řadě dalších soutěží. Jako podklady ke stavbě autor předložil řadu detailních barevných fotografií přímo z lodi a rozkreslené detaily nástaveb, jeřábů atd. Tedy ne kompletní plán. To jen uvádím pro ty maketáře, kteří již uvažují o stavbě.

Letos na první májový víkend jsme již po čtrnácté vyrazili opět do Rudy na zahajovací soutěž. Mezi účastníky samozřejmě nechyběl pan Sejka a na stole při hodnocení jeho Kapitán Poinc. Na první pohled stejná loď, ale po trochu podrobnějším průzkumu bylo jasné, že je to zcela jiná maketa. Ten, nebudu psát „šílenec“, ale dobrý modelář, postavil tuto maketu znovu a opravil skoro všechny dříve vytýkané nedostatky. Proč skoro? No zůstali mu tam námořníci a to zrovna nemuselo být. Jinak je ovšem loď skoro bezchybná a bude to zadatný soupeř ostatním béčkám. A protože je to opravdu pěkná a dobře postavená maketa, připojil jsem i krátký popis a něco fotografií.

Víceúčelová záchranná loď M/S Kapitam Poinc
Nejdříve k pojmenování. Loď nese jméno po zakladateli „PRO“ Witolda Poinca. PRO, tedy Polskie Ratownictwo Okrentowe, které tento námořní kapitán založil krátce po skončení druhé světové války. Předloha makety byla postavena v loděnici DORA Shipyard, Gdinia, Polsko. Do služby byla zařazena v roce 1996 a stala se vlajkovou lodí organizace „Morska Sluzba Poszukiwania i Ratownictwa“ - „SAR". Vlastní konstrukce byla navržena v Holandsku. Délka je 49,8 m na vodorysce a 53,4 m přes všechno, šířka 13,6 m, ponor 4,6 m. Posádku tvoří 11 osob. Bližší informace najdete na adrese: http://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Kapitan_Poinc

Poznámka: v první galerii najdete model před přestavbou a v druhé po přestavbě.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ivankap Na začátek článku