Výroba drátěných oček

Autor: Radek (kartonist) <rawen_@centrum.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 01. 08. 2008 na www.mo-na-ko.net


Každý stavitel modelů historických plachetnic potřebuje spoustu drátěných oček. Jsou zapuštěna ve dřevě a kouká z nich jenom "kruh" (případně s navlečeným volným kroužkem), ke kterému se vážou lana. Výrobci stavebnic ale často dodají očka nemodelově velká a téměř vždy je jich málo. U mého Granada byla velikost v pořádku, ale dodanou stovku jsem vyčerpal, aniž jsem vlastně začal stavět. Proto jsem se rozhodl zbývajících pár set oček vyrobit. (Pokusil jsem se je nejdřív zbaběle koupit, ale místo drátu 0.4mm byla z 0.6ky, a to je pořádný rozdíl.)


Pro výrobu oček je potřeba měděný nebo mosazný drátek patřičného průměru, jednoduchý přípravek, který snadno vyrobíme ze špalíčku tvrdého dřeva, a běžné nástroje.


U přípravku je důležitá ostrá vnitřní hrana, u které vyvrtáme naproti sobě dvě díry. Jedna odpovídá průměru našeho drátku a délce "nožičky" očka. Druhá slouží pro čep, okolo kterého motáme očko. V mém případě má drátek 0.4mm a čep je z běžného pozinkovaného vázacího drátu 0.8mm.

Pracovní posup
Drátek vsunu do otvoru pro nožičku, rukou zohnu a pravítkem dorazím pravý úhel.
Vsunu čep.
Drát obtočím okolo čepu.
Tupou stranou starého nože přimáčknu a dotáhnu očko. Ne moc, jinak je potřeba před ustřižením zpátky povolit.
Vytáhnu čep, vytáhnu drátek s očkem.
Ustřihnu očko.
Plochými kleštěmi doladím tvar.

Srovnání výsledku: dole v sáčku nevyhovující náhradní očka od Constructa, vpravo očka ze stavebnice Granada, vlevo vyrobená očka. Nejvýraznějším rozdílem je křivá nožička, která ale stejně slouží jen k přidržení při barvení a je celá zapuštěná (zalepená) v podkladu. Výroba jednoho očka trvá asi minutu (10 oček 10'18").

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Radek Na začátek článku