Osvětlení modelu lodi

Autor: Ivan Grňa (Ivankap) <ivankap3@volny.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 27. 07. 2008 na www.mo-na-ko.net


K nejpěknějším akcím na soutěžích a setkáních lodních modelářů patří noční jízdy. Jak romanticky působí barevná světélka na klidné vodní hladině pod hvězdným nebem. Nikdy si tuto podívanou nenechám ujít. Pro některé maketáře a většinu laické veřejnosti je to vskutku něco neobvyklého, ale občas se jako zastánce přesné stavby modelů lodí musím pozastavit nad tím, jak málo modelářů pravidla určující správné použití světel a znaků na lodi zná a respektuje. Často je vidět lodní modely svítící jako vánoční stromeček. Není divu, pokud vím, nevyšel v posledních letech žádný článek zabývající se touto tématikou. Na rozdíl od mnoha článků na téma konstrukce různých spínačů osvětlení od nejjednodušších až po ten programovatelný s osmi funkcemi.


Základní pravidlo

To znají skoro všichni. Každá loď musí mít světlo stožárové - bílé, světlo záďové - bílé a světla poziční, lépe bortová, na pravé straně zelené, na levé červené obr. 1. Ale tak jednoduché to zase není. Záleží na délce lodi. Nad 50 metrů délky má například loď stožárová světla dvě. Existují i speciální kombinace světel pro plavidla neschopná manévrovat, poškozená plavidla, pro lodě uvízlé na mělčině, kotvící plavidlo, provádějící práce pod vodou, hledající miny, pro rybářská plavidla při lovu atd.

Následující část obsahuje výtah z lodních předpisů o povinném osvětlení (v noci) a signálních znacích (ve dne). Uvedené informace pak snad pomohou správnému doplnění výbavy modelu. Jak ve většině tříd podle klasifikace organizace NAVIGA, tak i většiny maket a modelů „nesoutěživých“ lodních modelářů.obr. 1 obr. 2

I. Plavidla s mechanickým pohonem
Na obr. 1 vidíme rozmístění světel na lodi s mechanickým pohonem. Současně jsou zobrazeny barvy a vyzařovací úhly jednotlivých svítidel. Je to:


obr. 3 obr. 4

Doplňující pravidla:

A to je vše co musí mít každé plavidlo mechanickým pohonem (motorem) mít. Co ostatní lodě, například plachetnice nebo veslice

obr. 5 obr. 6

II. Plachetnice.
Plovoucí plachetnice musí mít za tmy rozsvícena:

Doplňující pravidla:

III. Veslice (loď poháněna vesly)
Může používat světla jako plachetnice, pokud je ale nemá, je povinností posádky mít připravenou pro rychlé použití elektrickou svítilnu, nebo lucernu se zapálenou svíčkou. Koho se výše uvedené počty světel zklamaly a zdají se malé, může si náladu spravit v další část článku, kde uvádím povinná osvětlení při speciálních činnostech pracovních lodí.

obr. 7 obr. 8

IV. tažení a tlačení vleků
Toto bude zajímat hlavně ty, co milují remorkéry. Při tažení musí tažná loď rozsvítit:

obr. 9 obr. 10

Tažená loď musí mít rozsvícena světla poziční a světlo záďové.
Při tlačení platí:

obr. 11 obr. 12

V. rybářské lodi
Mimo výše uvedená světla základního vybavení motorové lodi je rybářská loď povinná použít:

obr. 13 obr. 14
obr. 15 obr. 16

VI. lodě provádějící práce pod vodou
Plavidla provádějící prohlubování plavební trasy, bagrování písku, potápěčské práce jsou jen částečně ovladatelné a musí být proto označeny:

obr. 17 obr. 18
obr. 19 obr. 20

VII. lodě pilotní služby
Pokud plavidlo plní službu pilota pro ostatní plavidla, musí mít kromě základních světel dvě světla nad sebou viditelná ze všech stran, horní bílé a spodní červené. Světla musí být umístěna na štítu předního stěžně obr. 23.

obr. 23 obr. 25
obr. 24 A obr. 24 B

Porucha a kotvení
Tak to je vše o práci. Na závěr zbývá ještě osvětlení lodí při poruše a při kotvení.

A to by bylo asi tak vše. Sice existují další předpisy a pravidla například o přesném umístění jednotlivých světel, jejich svítivosti, o odstínech barev světel, o rozměrech znaků atd. Ovšem pokud stavíme pouze model a ne skutečné plavidlo, vystačíme s uvedeným čtyř základních svítilen se k ostatním světlům dostaneme jen při práci lodě, nebo její poruše.Takže když již chceme ovládat světla na dálku, stačí klidně jeden spínač - všechna základní světla svítí současně. Pro fajnšmekry, nebo spíše hračičkáře mezi modeláři je možno použít druhý spínač, kterým budeme spínat označení neovladatelnosti lodi, nebo její uvíznutí na mělčině. Zbytek je již záležitostí pracovní činnosti a světla pro jejich simulaci by měla být ve výbavě lodi. Na stožáru remorkéru musíme mít další dvě stožárová světla svítící bíle (celkem tedy tři) a na boku stožáru případně další 2 světla červené barvy umístěna tak, aby prostřední stožárové světlo bylo mezi nimi. Tak budete moci signalizovat tažení (bílá - bílá - bílá), signalizace práce pod vodou (červená - bílá - červená) i signalizace poruchy pohonu (červená - červená).

A úplně na konec dvě poznámky.

Prameny a odkazy

Prameny:
Locja Baltiku, zbor przepisow, Gdinia 1979
Miedzynarodowe prawo drogi morskiej, Miroslav Golik Modelarz 6 - 7/2004
Odkazy:
www.modellskipper.de
Světělná signalizace lodí
www.mo-na-ko.net/lode-osvetleni.htm

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Tak dobrou plavbu i v noci s plně osvětlenou maketou.
Stanislav Jedlička a Ivan Grňa Na začátek článku