Smolenský Titanic

Autor: Jiří Krejsa (Ruja) <ruja@seznam.cz>
Téma: Reportáže 2008, Vydáno dne: 16. 07. 2008 na www.mo-na-ko.net


Člověk je tvor společenský a i když je modelář člověk poněkud zvláštní, touha družit se mu zůstává. Znám jen málo modelářů které baví být na ploše se svým érem nebo u vody s lodičkou sám samotinký, bez možnosti probrat s kolegy všechny ty důležité věci jako jsou přijímače, regulátory, úhel seřízení apod, věci se kterými na večirku, oslavě či posezení u piva v konverzaci příliš neuspěje. Jistě, jsou tu soutěže, ale ne každý má dostatek času či schopností vytvořit soutěžní brus. A jelikož i bastlíř si rád zajezdí s loďkou jen tak, ve společnosti podobně chorých, zkusili jsme uspořádat malé setkání lodičkářů bez amibicí na kupu diváků, předem daný program nebo branky, body, sekundy.


A tak v sobotu od rána na Smolenské přehradě konal se Smolenský Titanic. No a po úvodníkovitém odstavci již k vlastní akci. Jelikož je nás v klubu 5 (slovy pět), připravili jsme jen to nejdůležitější. Zatloukly do dna dvě lešenářské trubky a bylo molo. S rybáři domluvili že pro akci zajistí občerstvení, u policie domluvili značky omezující rychlost na silnici která bezprostředně přehradu obepíná a vylepili pár plakátů lákajících obyvatelstvo přilehlých vesnic. Z kusu polystyrenu jsme horkovzduškou vyrobili ostrov s majákem, pocákali barvou a nafoukli člun. A pak už jen čekali zda kromě nás pěti přijede ještě někdo.

Účast k mému překvapení převýšila očekávání. Odpoledne jsem napočítal 61 lodí, všech typů a velikostí. Dost modelářů se přijelo jen tak kouknout, rekordmanem byl jeden pán z Chebu, který to k nám má sakra daleko. I diváci přišli, motali se mezi lodičkami až jsme litovali, že původně zamýšlený oddělený prostor pro modeláře zůstal jen v plánu. Ale kupodivu k žádnému poškození nedošlo (až na stožár mého Monaka, který byl smeten malou gumovou ještěrkou). A tak jediným nepřítelem byl silný vítr, který tvořil na hladině vlny vpravdě mořské. Několik lodí nabralo vodu a přestala jim fungovat palubní elektronika, co skončilo většinou šťastně (Springer je na záchranu znehybnělých modelů moc šikovný), jen Xénie Víti Kaderky (dokončená v noci před akcí) bohužel přepadla přes betonovou hráz přehrady a byla lehce polámaná.

Modelem zastoupeným nejvíce bylo Monako I, těch jsem napočítal šest, Springerů pět a ve dvou provedeních se objevil Thoaban. K vlastnímu průběhu vlastně ani není moc co napsat. Modeláři postávali u svých strojů, prndali o všech těch děsně důležitých věcech, na vodě se proháněli odvážlivci kterým vlny nevadili nebo je ignorovali a i ti z nás, jejichž lodě mají k maketovosti hodně daleko, a jejichž rychlé čluny zas až tak rychlé nejsou se v klubku podobně postižených cítili dobře.

Takže pokud máte ve svém okolí nějakou vodní plochu, zkuste to udělat stějně jako my. Ve dvou se to lépe táhne a v mnoha se to lépe jezdí. Ne každý to zvládne na Lužiny nebo Splaviska. Děkujeme všem modelářům kteří na Titanic dorazili, doufám že jste se bavili dobře a že se příští rok zase uvidíme.

P.S. Na všechny modelářské akce vyrážím obtěžkán foťákem a haldou objektivů, tentokráte jsem byl obtěžkán Monakem a Springerem, takže o fotečky prosím účastníky, vždyť co modelář, to fotograf.

Odkazy
Fotogalerie - autor: ISim: zobrazit
Fotogalerie - autor: Mak: zobrazit
Fotogalerie - autor: Nalim: zobrazit
Fotogalerie - autor: Ruja: zobrazit

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Za MKVO Ruja Na začátek článku