Zeearend – 2. část

Autor: Lukáš Jančar <Lucky13@email.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 29. 05. 2008 na www.mo-na-ko.net


Hrubá stavba trupu je hotová a tak jsem se rozhodl zalepit do trupu hřídele, kormidla, a protože jsem hodlal udělat vodní chlazení, tak i jeho výstupy. Začal jsem chladícími otvory. Stejně jako originál, tak i můj koráb je má na zádi. Podle plánu jsem vyměřil jejich polohu a nahrubo vyvrtal otvory. Poté jsem jehlovým pilníkem přesně dopiloval dírky na požadovaný průměr.


Montáž hřídelí
Samotné výstupy jsou z kovové trubičky 5mm tlusté, kterou jsem uřezal z antény od starého rádia. Každá má cca 3cm a do dírky je vlepena epoxidem. Trubičky jsou ale příliš hrubé na požadovanou hadičku, proto je na koncích nalepena redukce z nějakého elektrikářského komponentu (nevím přesně co to je, taťka mi to přinesl z práce). Celé jsem to pro jistotu omotal izolační instalatérskou páskou a dočasně zaslepil.


Mezi další otvory patří trubky kormidel. Jsou vyrobeny z hliníkové trubičky délky 4cm, kterou drží ve své poloze balzová vložka a smrkový hranolek. Vše je lepeno opět epoxidem.

Jako poslední přišly na řadu hřídele pohonu. Ty jsou kupované MP Jet. Nejprve jsem prostrčil otvory v žebrech ostrou špejli a v místě průchodu hřídelí trupem balzu propíchl. Pak jsem jehlovým pilníkem přesně vypiloval otvor na požadovaný průměr. Když vše pasovalo tak jsem povrch hřídele na lepených místech zdrsnil šmirglem a zalepil epoxidem do trupu. V místě průchodu hřídelí trupem a žebry jsem ještě nalil epoxid, aby se hřídel vlivem vibrací neodlepila.

Ti bystřejší si jistě všimli, že ačkoliv jsem dělal výstupy chlazení, tak nikde nemám vstupy. Je to proto, že jsem nevěděl kde je udělat tak, abych nemusel použít čerpadlo a voda obíhala sama. Tak jsem si řekl, že si to nechám na konec a polaboruju nad tím až po plavební zkoušce.

Povrchová úprava
Když bylo vše zalepeno na svém místě, mohl jsem přistoupit k povrchové úpravě. Nejprve jsem balzu zvenčí důkladně napustil pryskyřicí. Nejprve zředěnou, pak hustou. Když byla pryskyřice za dva dny tvrdá, nahrubo jsem trup přebrousil a začal tmelit dvousložkovým polyesterovým tmelem. Nejprve zrcadlo, poté i zbytek.


Práce s tmelem byla vcelku pohodová. Navzdory tomu, že byl stejné značky jako pryskyřice, tak fungoval - rychleschnoucí a tvrdý jak šutr.

Nátěr tmelu byl v pohodě, horší to bylo s jeho broušením. Ne snad, že by to bylo tmelem, ale tvar trupu, obzvláště hrana, značně ztěžoval práci. Zrcadlo bylo hned, boky byly horší, a dno noční můra. Pomaličku jsem postupoval od přídě a probíjel se k hřídelím, piplačka na celé odpoledne. Takhle několikrát, než byl povrch přijatelný. Sečteno, podtrženo, tahle nenáviděná činnost mi zabrala asi dva měsíce. Během nich jsem měl zápěstí vymakané jak Rambo. Po téhle operaci jsem trup vyhladil a natřel syntetickým emailem, abych mohl model proklepnout na vodě.

Technika
Než ale přišla plavební zkouška, bylo třeba loď osadit vším potřebným k plavbě. Voltáž celé lodi jsem chtěl mít na 7,2 V, protože mi na ní pracuje veškeré vybavení. Motory přinesl Ježíšek, jedná se o dva SPEED 500 Race E na 7,2 V.


Jsou přichyceny dvěma šrouby k žebru a s hřídelí je spojuje silikonová hadička zajištěná montážními pásky. Toto spojení se mi osvědčilo již dříve, neboť se pěkně přizpůsobí a není hlučné. No uvidíme co s hadičkou udělá 22 000 otáček. Šrouby se mi nechtělo dělat na zakázku, takže jsem se rozhod pro kupované z modeláře. Jsou to třílisté graupnery 30 mm, pravý a levý. Na hřídeli jsem je pevně zafixoval kontramatkou.

Pak jsem vyrobil krabičky na elektroniku. Tu od přijímače jsem udělal větší a vystlal ji molitanem jako zábranu proti vibracím. Nakonec jsem je natřel bezbarvým lakem a přilepil na své místo.

V neposlední řadě bylo nutno udělat celé řízení lodi. Kormidla jsem koupil v modeláři, tak samo táhla a vidličky s čepy. Vše MP Jet. Problém přišel až s uložením serva. Chtěl jsem mít každé táhlo zvlášť, aby na kormidlech nevznikaly vůle. Nevěděl jsem kde servo uložit tak, abych dodržel tento požadavek, a zároveň abych se k němu dostal. Po pár zkouškách jsem však takovou polohu našel. Lože serva je vyrobeno z překližky 3mm a jako podpěry slouží smrkové lišty. Vlepeno opět epoxidem.

Servo je k držáku přichyceno pomocí čtyř vrutů s vložkami na silentblocích. S kormidly je páka spojena měděným táhlem ze svařovacího drátu.

Nyní už zbývalo jen všechno namazat. K tomu jsem použil bílou vazelínu ruské výroby. Mezi vývody motorů jsem ještě připájel kondíky a zapojil elektroniku. Nyní byl model připraven k prvnímu ostrému testu na vodě.

Plavební zkouška
První plavba proběhla na rybníku vedle chaty. Bez vln a nečistot, na klidné hladině. Jízdní vlastnosti mě velmi příjemně překvapily. Model vodu doslova řeže s elegantně zvedlou přídí. Na svou délku a šířku (poměrně dlouhý a úzký tvar) dosahuje i hodně dobré obratnosti. Co mě ale nejvíce dostalo je rychlost, motory z lodi udělají pěkně svižnou střelu.


Během plavby se ale projevily i některá negativa. Především to byla vysoká hlučnost a vibrace motorů. Dále pak nevhodnost použité vazelíny, která se vlivem vysokých otáček rychle vyplavila. Hluk a vibrace jsem eliminoval vložkou z měkké gumy místěnou mezi žebro a čelo motoru, vazelínu jsem pak nahradil vhodnější, s větší hustotou. Zvuk je nyní kultivovaný a vibrací výrazně ubylo. Pohonný agregát se ozve až ve vysokých otáčkách.

Po jízdě byly zdroje i regulátor vlažné. Sestava motory - šrouby mi taky přišla v pořádku, neboť motory byly po jízdě trochu teplé, ačkoliv šrouby dobře táhly. Pročež jsem se rozhodl vodní chlazení vypustit. Spirála stačí chladit motor pasivně. Co se hadičky jakožto spojky týče, funguje bez problémů. Regulátor používám 16A a stíhá s přehledem. Závěr je tedy ten, že vše je OK a já můžu pokračovat ve stavbě.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Lucky Na začátek článku