Závody v rakouském Au an der Donau

Autor: Ivan Hořejší <ivan.horejsi@remedia.cz>
Téma: Reportáže 2008, Vydáno dne: 16. 05. 2008 na www.mo-na-ko.net


V pátek 2. května jsme se s Olinkou vypravili s našimi parníčky do rakouského Au an der Donau na závody lodních modelářů. Na tyto závody rakouského mistrovství již několik let jezdí naši kamarádi Voráčkovi, Tomáš Kočí a také čeští modeláři především z Jižních Čech, kteří to sem mají opravdu kousek, neboť Au se nachází kousek za našimi hranicemi u Lince. Je to malé městečko přimo na břehu Dunaje, kde závodiště jež je součástí místního autokempu sousedí s malým přístavem rekreačních lodí.


Zaregistrovali jsme se na webbovské adrese klubu Titanic Linz a obratem nám přišlo potvrzení. Závody se jely pro nás na nezvyklé trati se sedmi brankami. Soutěžící přitom přecházel od startovního mola na jednu ze tří rohožek, ze které projel celý kurz a teprve před zajetím do doku mohl vstoupit na cílove molo. Vždy před jízdou si musel soutěžící najít „svého“ sudího a ten si zařadil jeho starovní listinu do svého protokolu. Osobně mu pak dal s předstihem vědět, za kolik minut půjde na start a také projetí celé trasy následně kontroloval. Výsledek následně zapsal.

Ten kdo se neúčastnil celého seriálu, ale pouze tohoto jediného závodu odjel v sobotu jednu jízdu a v sobotu druhou. Vzhledem k tomu, že předseda klubu Titanic je parníkář, tak modely s parním pohonem jezdily vždy přednostně hned ráno. Bylo jich hned 16, takže se bylo skutečně na co dívat Kromě pětice českých parníků tu byly ještě tři z Maďarska.

Asi nejrychlejším modelem (co jsem kdy viděl) byla „Saddámova matka“, černá štíhlá bestie, která jezdí na 6 atmosfér. Objevil se zde i model Seekadett ze stavebnice anglické firmy. Pyšný majitel přiznal, že ho přišla včetně strojovny na 4000,-euro… Kromě těchto dvou modelů byly vidět i tři rakouské remorkéry - Joffre (celkový vítěz) a dva stejné modely dvoušroubového Resolvu. Všechny tři jsou ze stavebnic. Maďaři oproti tomu už několik let jezdí s jednoduššími otevřenými loděmi. Mně osobně se moc líbila kolesová Bulhara a pak ještě kolesový Chieftain, který je podobný kolesovému remorkéru Strongbow, jehož plánky jsou k mání na Monaku. Tento model však nebyl na páru a jezdil v jiné kategorii.

Olinka s Charliem jela výbornou první jízdu a byla v průběžném pořadí druhá. Nakonec jsme skončili na 7. a 8. místě, což ale v silné konkurenci není tak špatné. Jirka Voráček s člunem Duilio byl pátý, jeho Kristýna s novým remorkérem dvanáctá a Tomáš Kočí s Cervií patnáctý.

Celé setkání se odehrávalo v přátelském duchu. Rozhodčí oslovovali závodníky křestními jmény a když byl nějaký technický problém na vodě, bylo možno loď přitáhnout, opravit a následně pokračovat od poslední branky. Součástí závodiště byl i stánek s výborným občerstvením, takže příjemnému strávení uplynulého víkendu skutečně nic nechybělo

Obrázková galerie
Obrázková galerie

S plnou parou vpřed
Ivan Hořejší Na začátek článku