Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky

Autor: Karel Kalčík <kkalcik@polovodice.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 02. 04. 2008 na www.mo-na-ko.net


Tento příspěvek je pojat trochu netradičně - od konce. Dnešní den skončil opravdu dobře. Co víc si přát. Syna jsem uložil do postele se slibem, který by potěšil každého modeláře, zvláště toho začínajícího a já začal přemýšlet o dnešním „zážitku“. Počasí bylo nádherné, svěží větřík, setkání se stejně postiženými lidmi (modeláři), jedna utopená loď, nohy studené jak rampouch a třaslavé ruce, že jsem nebyl schopen udělat kloudně žádnou fotku. Jak jsem řekl, počasí nádherné, přímo vybízející ke koupání. To jsem nevěděl, že to vezmu doslovně.


Voda byla nádherná - pouze prvních 5 vteřin, pak to bylo utrpení. Marně jsem prohmatával dno a v duchu proklínal rozhodnutí o osazení lodě „vnitřnostmi“ narychlo vyndanými z remorkéra, který je momentálně nefunkční. Zpětně si uvědomuji, že jsem utopenou loď ještě neměl na vodě a tudíž jsem nevěděl, jak se bude chovat. Nechal jsem se vyhecovat svým šesti letým synem, že dnešek je ten pravý den na předvedení jeho nového přírůstku. Pravda, trochu jsem mu při stavbě pomáhal, ale loď Survey zakoupená v listopadu loňského roku je koncipována pro mladé. Stavba probíhala velice rychle a já nestačil dokupovat požadované odstíny barev. Myslím, že se synovi celkem povedla. Bohužel, nemám žádné fotky z průběhu stavby a mít již nebudu.

Survey - rychlostavebnice s vakuovanými díly vhodná pro osazení RC soupravou
Výrobce: IT model Jablonec nad Nisou

Délka :		525 mm
Šířka:		158 mm
Pohon:		elektromotor řady 400
Model je dodáván v papírové krabici s potiskem. Jednotlivé díly jsou proloženy tenkým papírem. Díly jsou vakuované a pasují na sebe bez větších problémů. Jistá nepřesnost forem je patrná např. na nerovnoměrném umístění oken, ale není na závadu. Po vystřižení, vyřezání a obroušení dílů je trochu problém se statickou elektřinou. Jednotlivé díly lze k sobě lepit lepidlem, které používají modeláři na plastikové modely. Kovové díly je vhodné lepit vteřinovým středně hustým lepidlem, u kterého je trochu času na usazení dílů. Před barvením je nutné všechny díly zbavit „separátoru“, který zbyl při vakuování - buď mechanicky (smirkovým papírem) nebo chemicky (pozor na poleptání dílů).

Při barvení jsme nejdříve použili klasickou acetonovou základovou barvu ve spreji. Bohužel se po čase začala loupat. Po zakoupení základové barvy na plastikové modely (pěkně drahá) se problém loupání barvy vyřešil. Je nutné počkat minulý týden, aby barva dostatečně proschla. Pak je možné použít libovolnou acetonovou barvu ve spreji. Výrobce doporučuje díly, které mají rozdílnou barvu nejdříve nabarvit a pak přilepit. Při tomto postupu musíme vyřešit problém přilepení. Díly totiž na barvě nedrží. Osvědčilo se tyto díly k sobě přilepit pomocí čepů z měděného drátku, který se vloží do předvrtaných děr.

Protože mi zbylo pár diod, udělali jsme i funkční osvětlení odpovídající celní lodi. Pohonnou jednotku jsme zvolili co nejjednodušší - hřídel s přírubou pro motor řady 400 a šroubem o průměru 30 mm. Motor byl napájený z NiCd baterií 7,2 V 1000 mAh přes regulátor 30A firmy DSYS (menší jsem neměl). Loď jsme osadili jedním servem pro kormidlo, tedy otočnou kortyho dýzu, která předurčovala dobré jízdní vlastnosti i při couvání u lodě s kolmou zádí. Jak jsem stačil vypozorovat, loď jezdila celkem svižně. Při couvání se potvrdil předpoklad s kortyho dýzou.

Loď má dost vysokou nástavbu a měla sklon ke kolébání. Při poryvech větru se tato vlastnost stala lodi osudnou. Vítr ji položil na bok a voda pronikla mezi palubou a nástavbou do trupu. Bylo by vhodné vlepit do trupu zátěž - balast, aby se těžiště dostalo níže a vnitřek trupu vyplnit polystyrénem - ten plave, plast ne.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Karel Kalčík Na začátek článku