Jak zavěsit pneumatiky na trupu remorkéru

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 28. 03. 2008 na www.mo-na-ko.net


Po letošním prvním soutěžním setkání lodních modelářů v Mostě na zimním tug towingu, jsem Monako II „odtáhnul“ do domácí loděnice Monako k revizi a dalším drobným dodělávkám. Během doby, kdy zasychala lepidla a barva na Westbourne, jsem na Monako II. zavěsil podél boků odrazové pneumatiky. Charakteristický prvek většiny remorkérů.


Od kolegy v práci jsem dostal velice hezké pneumatiky ze stavebnice silničního tahače. Měřítko odpovídalo a tak bylo hned jasné co s nimi. Zbývalo vymyslet způsob jak je na remorkér zavěsit, aby to alespoň trochu odpovídalo skutečnosti. Použitý způsob se osvědčil a tak mě napadlo, že by se někomu mohl hodit.

Nejdříve je potřeba na trupu udělat vázací prvky, ke kterým se řetězy pneumatik přichytí. Monako II (tř. Watergeus) má po celém obvodu trupu širokou otěrovou lištu. Na horní hraně jsem rozměřil a vyvrtal otvory pro očka do kterých bude řetěz uchycen. Ty jsem vytvaroval do tvaru písmene „U“ z pevného drátu (kancelářské sponky).

Každá pneumatika je zavěšena pomocí dvou řetězů. Ty mám od Jardy Jungmana. Mám vyzkoušené že jsou pevné, protože očka jsou sletována a řetěz se opravdu jen tak nepřetrhne. U tug towingu je to obzvláště cenná vlastnost! Dříve než jsem řetěz použil, natřel jsme ho vhodnou barvou. Bylo třeba dávat pozor, aby barva jednotlivá očka nezalepila

Udělal jsem si šablonu pro otvory v pneumatice. Na kousek papíru jsem ji obkreslil a vyznačil, kudy bude řetěz procházet. Pomocí silné jehly jsem udělal v pneumatikách dírky. Z pevného drátu (kancelářská sponka) jsem si nejdříve vyrobil závlačky podle obrázku. Velikost závlačky je přizpůsobena použité pneumatice. Na každou pneumatiku byly potřeba dvě.

Přiložil jsem pneumatiku na bok trupu v místě, kde měla viset a odměřil jsme délku řetězů. Odštípal si řetízky potřebné délky a jeden konec jsem navlékl do očka závlačky. Očko kleštěmi pevně zavřel, ale bylo potřeba si dávat pozor aby se nepoškodil řetěz! Z vazacího drátu jsem si udělal navlíkací přípravek, pomocí kterého provlíknete jsem řetěz protáhl skrz pneumatiku. Závlačka se musí skrýt v pneumatice. Postuně jsem řetězy osadil všechny pneumatiky.

Zbývalo pneumatiky opravdu zavěsit. Nejdříve jsem konec řetězu navlíkl do „U“ očka. Do otvorů v otěrové liště jsem dal kapičku sekundového lepidla a "U" očko s navlečeným řetězen zasunul. Je třeba si hlídat aby řetěz nebyl překroucený. Pak jsem stejným postupem připevnil i druhý řetěz pneumatiky. Při této práci je dobré hlídat aby pneumatiky byly zavěšeny ve stejné výšce.

Tím bylo hotovo. Toho tvůrčího nepořádku na pozadí si nevšímejte, to se uklidí Tato operace mi trvala cca 3 hodiny. V případě potřeby je možné „U“ očka z otěrové lišty opatrně vytáhnout, pneumatiku či řetěz vyměnit a zase vlepit zpět.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Keba Na začátek článku