Raytheon

Autor: Tomáš <tomibart@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 28. 01. 2008 na www.mo-na-ko.net


V časopise RC Modely č.7/2005 mě zaujal článek o prototypu experimentálního člunu RAYTHEON. Jedná se o loď třídy LCS (Littoral combat ship), což jsou v podstatě lodě operující v pobřežních vodách a nepouští se daleko do oceánských dálav. Tato třída představuje nevelké, ale vysoce manévrovatelné lodě, s rychlostí asi 50 uzlů. Lodě by měli sloužit jako univerzální stíhač hladinových lodí a ponorek. Raztheon je koncipován jako trimaran a byl projektován v technologii Stealth (tj. „neviditelné“ objekty. V následujícím čísle tohoto časopisu byl zveřejněn stavební postup od p. Humla. Neobvyklé tvary plavidla mě zaujali natolik, že jsem se rozhodl model postavit.


Model není stavebně nijak náročný, jedná se o tradiční způsob stavby z překližkových žeber a balsové obšívky. Na žebra je požita překližka z přepravek na ovoce, obšívka modelu je zhotovena z balsy tl. 2.5 mm. Na zakončení plováků a přídě byli použity bloky z balsy nevalné kvality. Po zabroušení bloků do tvaru byl model jednou nalakován zaponovým lakem. Poté následovalo zatmelení nerovností pomocí tmelu, vyrobeného z dětského zásypu a lesklého nitrolaku. Na výrobu tmelu používám zásadně lesklý nitrolak, protože takto vyrobený tmel se mi jeví jako pružnější a méně náchylný k praskání. Po tomto tmelení následovalo několikeré , asi desateré, broušení a lakování. Když jsem byl s povrchem modelu spokojený, tak jsem přistoupil k polepení celého modelu silným modelářským potahovým papírem. Pak následovala moje oblíbená činnost, stále se opakující lakování a broušení. Toto bylo opět provedeno asi desetkrát. Na poslední tři vrstvy nátěru používám speciální směs z lesklého nitrolaku, do kterého přidám trošičku bílé nitro barvy a nepatrné množství dětského zásypu. Touto směsí celý model natřu a nechám důkladně vyschnout, nejlépe do druhého dne. Pak následuje broušení co nejjemnějším smirkovým papírem. Osobně používám papír k broušení pod vodou, ale brousím nasucho. Používám papír o hrubost, nebo lépe řečeno o „jemnosti" minimálně 360, lépe však 400. Vím, že s ohledem na životnost modelu by bylo lepší přelaminován tenkou skelnou tkaninou. To patlání v pryskyřicích opravdu nemusím! Abych se co nejvíce vyhnul nenáviděným pryskyřicím, tak jsem přistoupil k menšímu experimentu. Celý vnitřek modelu je důkladně vylakován vodouředitelným lakem.Uvidím jak se to osvědčí.

Po doladění povrchu je model nastříkaný šedou syntetickou barvou ve spreji. Nepravidelná zelená pole jsou vytvořena barvou na plastikové modely. Na spodní část člunu včetně kormidel je použita černá syntetická barva ve spreji. Naznačení oken nástavby a přistávací plochy pro vrtulník na zádi je ze samolepících reklamních folií. Ze stejných folií jsou i nápisy, které my zhotovili v reklamním studiu podle dodaných podkladů. Anténní stožár je spájen ze svářecích drátů a ocelových strun. Na bílé kopule radarů jsou použity bíle natřené LED diody.

Pohon lodi obstarávají dva elektromotory SPEED 400/6 V, napájené šesti článkem s kapacitou 1500 mAh. Ovládání motorů obstarává 30 A. obousměrný programovatelný regulátor. Motory pohánějí dva protiběžné lodní šrouby o průměru 35 mm. Za lodními šrouby je osazena dvojice kormidel, ovládaná jedním standardním servem.

Model byl dokončen v nedávné době a ještě s ním nebyly provedeny jízdní zkoušky. Čekám na příhodnější, teplejší, počasí. O průběhu zajíždění podám zprávu někdy v budoucnosti.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

TominoB Na začátek článku