Jak jsem stavěl Jet Star

Autor: Lukáš Pavelek <@>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 16. 01. 2008 na www.mo-na-ko.net


Měl sem postavenu jachtu Hole 10, ale tu sem prodal k vůli její velikosti i touze po něčem novém a trochu menším. Proto jsem si pořídil v březnu 2007 stavebnici jachty Jet Star (trysková hvězda) od firmy Graupner. Jachta mě zaujala již dávno přesto jsem chvíli přemýšlel co pořídit, přeci jen se rozmýšlelo o nové jachtě a ne o potopeném rezavém křižníku. Líbí se mi její jednoduchý elegantní vzhled a zejména zajímavý pohon dvojicí vodních trysek-JET. Stavebnici a jety mi ochotně a bleskurychle objednal Pavel z ostravské prodejny SCZ. Po týdnu od objednávky jsem jedno odpoledne po práci odjížděl s krabicí napůl nacpanou v krosně domů. V MHD jsem byl středem zvědavých očí občanů.


Samotná stavebnice je dodávána v lepenkové krabici 740x240x190 mm s víkem potištěným fotkami a údaji o modelu. Díly plováku, paluby, radarový oblouk a okna jsou proti poškrabaní zabaleny v hladkém papíru. Překližkové výseky, dráty a bižuterie v sáčcích ležely volně na dně. Na tom všem ležel nahoře obtiskový arch a návod, 2xplánek (není úplně 1:1) s černobílými fotografiemi doplněný německým textem. Další list je s anglickým a francouzským textem. Návod je psaný stručně a výstižně, rozdělen do 48 stavebních kroků. Bonus tvoří údaje modelu, jak jezdit, co čím lepit, co vše ještě budeme potřebovat dokoupit. Návodu není co vytknout, snad jen to, že chybí český překlad. Model však lze sestavit i bez návodu. Plán a 10 fotografii postačí. Jachta je výrobcem určena pro děti od 14 let.

Mini Jety jsou dodávány v plastovém sáčku s papírovým přehybem s graupnerovsky červeným potiskem. Uvnitř jsou součástky jetu a spojovací kardan a německý návod s obrázkem na větší A5.
Stavebnici bych vytkl:

  1. Přiložená 3mm truhlářská překližka se mi zdála měkká, použil sem ji jen na stojánek. Technickou palubu v lodi jsem zhotovil jako 4mm sendvič z kvalitní 1,5 mm letecké překližky a 40 gramové tkaniny a řádně ji odlehčil otvory.
  2. Na zábradlí tam někdo dal místo mosazného drátu o průměru 2mm průměr 0,8mm (tak 3m). I když jsem předem věděl, že jej na zábradlí nepoužiji, skutečné jachty ho mají nerezové a ne natřené na bílo, nepotěšilo mě to.
  3. Bod 1 a 2 bych překousl, ale vyfrézované otvory pro jety jsou posunuté asi o 3mm k pravoboku, takže nejsou stejně vzdálené od kýlu lodi! Podle plánu tak mají být. Mohl by pak vzniknou problém, kdyby někdo navrtal díry pro lanovod k ovládaní obracečů tahu a směru podle kót na plánu. Pak by neseděly. Naštěstí po orýsovaní je hned vidět, že to není ono. Trošku jsem se bál jestli to nebude vadit při plavbě, ale model pluje rovně a nikam nezatáčí. Nicméně mě tato nepřesnost dost vadila a určitě by tam nemusela být.
  4. Výlisky oken z kouřové folie byly i přes ochranné balení lehce poškrabané. Naštěstí to není vidět.

Jinak samotná stavba probíhala v pohodě. Návod jsem moc nezkoumal, přečetl jsem si ho v angličtině. Jachta je opravdu jednoduchá a stavba žádné finty nevyžaduje. Nejobtížnější je asi slepení trupu a paluby, ale nenastal žádný problém a vše proběhlo celkem hladce. Zvládl jsem to sám.

Můj postup stavby modelu:

Použitá lepidla: Všechna lepidla neuvěřitelně voněla skoro jak kanagon kdysi. Překližka je 3x lakovaná matným lakem ve spreji - Prima color (vyjma lepených ploch).

První plavba proběhla bez problémů, po vykroužení pomalé osmičky, jsem zkontroloval zda je v lodi vše OK. Pak už následoval nekompromisně plný plyn. Plavba je pohodová. Jachta sedí na hladině i přes svou velikost i v opravdu velkých vlnách. Trup má tvar hlubokého V, je velice lehký a poměrně vysoký, proto je citlivější na větší boční vítr v menší rychlosti a v zatáčkách. Jachta má nízko těžiště, její konstruktéři motor i baterie už nížeji obsadit nemohli. Není tedy třeba moc přemýšlet jestli budou vadit vlny. Nevadí! Naopak je více zábavy. Podle mého se v zatáčkách příliš nenaklání, ale nejsem lodní modelář a jiné modely znám jen z internetu. Viditelnost je úměrná velikosti a bílá barva je dobře vidět na tmavé hladině.

Zkoušel jsem všemožně měnit směr, rozhoupat ji bokem na vlny, ale převrhnout opravdu nejde. V domácích podmínkách se při pokusu o zvrhnutí usadila zpět na hladinu i z 90-ti stupňového náklonu. V plné rychlosti při maximální výchylce směru se jachta otočí jakoby smykem, prudce zastaví se zvednutou přídí a pak vyrazí požadovaným směrem. Stejně jako třeba vodní skútr. V plné rychlosti je využitelné asi 70% výchylky směru, víc se ji už nelíbí, ale to není na škodu. Příliš utažené zatáčky nevypadají hezky. Jezdím většinu času na plný plyn a mí kamarádi taky neumějí jezdit pomaleji. Zkrátka rychlost jí sluší. Jen při jízdě setrvačností (asi 7m) nezatočí. Ze začátku mi to dělalo trochu problém. Zpětný chod neovládám do dneška. Nedal jsem tam servo a nechybí mi. Lanovody na zpětný chod mám zablokované kouskem drátu ve spojce u serva. Při jízdě motory hluboce hučí a voda „šumí“ z jetu. Zajímavé by to bylo s výkonnějším pohonem (větší otáčky), jenže kluzná ložiska v jetu a kardany by byly asi hodně namáhané tak jsem tuto myšlenku opustil.

Jediná nehoda, či spíše porucha, jež se mi přihodila bylo, že se rozpadl pravý kardan. Ukroutil se. Výměna nebyla snadná, musel jsem ho odbrousit. Podle mého názoru, byl špatný už z výroby, protože na turbínce není žádné poškození dokazující její zablokování. Rezavějící červíky co drží táhla a lanovody v blimbech jsem přetřel barvou.

K pohonu doporučuji jednoznačně 8 článek (je tak i v návodu), se 7 článkem to není úplně ono a doba jízdy je asi 5-7minut se Sanyo 1700mAh. Chtělo by to tak 3000mAh, jelikož většinu času jízdy mám plný plyn. Paralelní spojení dvou stejných baterii (jak uvádí návod) je k ničemu, loď je pak zbytečně těžká a zpomalí. Já jezdím dva paky 7 články a dva paky 8 články. Odjezdím si v průměru tak 6 jízd a spokojený jedu domů.

Rozměry jachty M 1:25: délka:730 mm, šířka:225 mm, výška:270 mm, výška s anténou:570 mm, stojánek přidá ještě 30mm, hmotnost mojí jachty bez baterie je asi 1500 g, což je trochu více než udává návod (ventilátory, paluba, osvětlení, nerez).

Jachta je osazena:

Základní náklady:

K přibližné celkové ceně 3800+4873=8673Kč nezapočítávám další věci - přijímač, baterie apod., které většinou máme doma.

Můj závěr: pohodová odpočinková stavba, vše celkem pasovalo. Vznikl rychlý model se skvělými jízdními vlastnostmi. Svižná jachta s tryskovým pohonem.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Lukáš Pavelek, LMK GRADIENT Zbyslavice Na začátek článku