Pharaun Mizzrym (Springer class)

Autor: Radek (kartonist) <rawen_@centrum.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 18. 12. 2007 na www.mo-na-ko.net


Nedávno jsem na zdejším fóru uvedl do života registr remorkérů třídy Springer a řekl si, že by bylo dobré přidat praktickou ukázku vlastního výrobku. Moje loď není typickým tlačákem, ale byla spíš inspirována skotskými říčními čluny.


K vlastní stavbě
Jako pracovní měřítko jsem určil 1:50, podle předpokládané velikosti zadní nástavby.

Trup
Základ je standardní laminátový zakoupený od pana Darvaše. Do přední části je vlepen bukový hranol a prodloužen až nad úroveň paluby, aby poskytnul základ budoucím odražečům na fotbálek nebo tlačným kozám. I další výztuhy, motorové lože a podpěry baterek jsou provedeny převážně z bukových hranolků a 2mm překližky. Kýl s hřídelí byl slepen samostatně z několika vrstev odpadní překližky a jako celek napasován k trupu. Vše bylo lepeno a napuštěno Epoxy 1200.
Horní část trupu sestávající se z paluby a bortů byla původně sundávací, ale Bíďa mi důrazně doporučil to slepit a utěsnit, tak jsem ho poslechnul. Paluba je z 2mm překližky, borty z téhož materiálu z vnější strany polepené 1mm laminátem, který směrum dolů 5mm přečuhuje a tvořil tak ohrádku k naražení na dolní část. Ze spodní části paluby byly po obvodě nalepeny dřevěné špalíky, které měly po sestavení trošku srovnat zkroucený laminátový trup. Tato část byla také lepena také Epoxy 1200, nicméně při plankování 2mm smrkovými lištami jsem přešel na 5min epoxid. (Jméno neznám, prodal mi ho opět Bíďa v 0,5 kg balení a lepí perfektně.) Celek byl několikrát přelakován lodním lakem.
Horní a spodní část trupu byly tedy slepeny a spoj mohutně vytmelen polystyrenovým tmelem. Stejně tak byla opakovaně tmelena a přebrušována laminátová vana, abych se zbavil četných bublinek a propadlin. Nástřik je proveden matným a červeným autolakem.

Nástavby
Předně jsem z Admiralshopu objednal různé doplňky - pacholata, naviják, záchranné kruhy, okna, dveře... - které jsem nechtěl výrábět sám.
Přední část nástavby je z překližky. Žebrování bylo naznačeno profily Evergreen, stejně jako „ozdoby“ po obvodě. Na horní část byla epoxidem přilepena probarvená látka (stará utěrka) simulující krycí plachtu a doplněny dřevěné hranoly k jejímu zajištění.
Zadní část nástavby se skládá z dolní strojovny a kormidelny. Strojovna je laminátová, doplněná koupenými doplňky a "ozdůbkami" z drátu a Evergreenu. Kormidelna je ze smrkových lišt lepených Herkulesem a na závěr napuštěna lodním lakem. Při tvorbě přístrojové desky jsem použil panely publikované zde na Monaku a doplnil mapy a knihy.
Po sestavení zadní nástavby byla doplněna poziční světla. Ta jsem postavil z upravených diod, Evergreenů a drátků. Přívodní dráty jsou vedeny kormidelnou a simulují skutečné kabely a trubky.

Stěžeň
Celou sestavu stěžně lze sundat, což značně zjednodušuje skladování a přepravu. Patka stěžně byla vysoustružena z hliníku a doplněna laminátovými žebry. Stěžeň samotný tvoří hliníková trubička ukrývající dráty k pozičnímu světlu. Rameno jeřábu je z tenší trubičky. Doplňky jsou laminátové, kladky dřevěné, lana z polystyrenové nitě lepené CA lepidlem. „Žebříky“ se k trupu upevňují drátkem, naviják a přední kolíky jsou jen nasazeny na podkladu.

Technika
Motor je blíže neznámá pomaluběžná šestistovka spojená přes pružnou spojku napřímo s hřídelí. Napájím ji dvěma Pb bateriemi 6V 4Ah zapojenými trvale paralelně (kvůli roznoměrnému nabíjení). Regulátor značky Dsys 30A, zbytek pochází ze soupravy OPTIC6. Kormidelní sestava koupená s upravenou pákou. Anténa je smotána v prostoru kormidla a nadstavena 30cm prutem uloženým v trupu.
Kouřová jednotka v komíně je napájena 6V od motoru. Všechno osvětlení, tj. 4 obyčejné a 3 supersvítivé diody, je napájeno ze dvou starých AA článků. Diody tím pádem svítí míň, ale podle mě věrněji, nemohou se spálit a odpadla investice do elektronického předřadníku.

Povrchová úprava
Nástavby jsou natřeny lihovkami Valejo a pokusil jsem se o naznačení patiny. První reakce od Boříka a Pavla při představení na Splaviskách byla: „Umyj si to!“

Obrázková galerie
Obrázková galerie

kartonist Na začátek článku