Stavebnice uhláku Ut od firmy DK- model

Autor: Daniel Urban <urban.daniel@centrum.cz>
Téma: Železnice, Vydáno dne: 21. 10. 2007 na www.mo-na-ko.net


Na kolejišti budu stavět depo a potřeboval jsem nějaký vůz, který by obsluhoval popelovou jámu. Moje volba padla na uhlák ze stavebnice. Díly ve stavebnici jsou polyuretanové a leptané. Stavebnice obsahuje všechny potřebné díly a to včetně dvojkolí, obtisků a návodu. Stavebnice dále obsahuje lept kinematiky se třmenovým spřáhlem, vzhledem k tomu, že přezbrojuji vozový park na nová spřáhla Tillig, rozhodl jsem se použít kinematiku Tillig. Od podzimu by měli být stavebnice v prodeji s leptanou kinematikou, která bude mít šachtu pro spřáhlo, nebude tedy problém model osadit jak třmenem tak i novým spřáhlem.Stavebnice je velice jednoduchá a navíc na dílech s polyuretanu jsou předvrtané otvory nebo vyznačené značky pro leptané díly tím nám výrobce značně usnadnil stavbu. První operací je přilepení leptaných stupaček na podvozek.


Po pár minutách jsem měl před sebou díly připravené k nástřiku. Lepení bylo snadné díly do sebe dobře zapadaly a nebylo třeba ani tmelit.


Díly po nástřiku, podvozek polomastnou černou, korba a brzdařská budka červenohnědou vagónovou a dvojkolí lehce rzí.


Kinematika Tillig padla na své místo jako ulitá .


Následovalo sesazení dílů. Nejdřív jsem nalepil korbu na pojezd, potom leptanou podlahu a na ni brzdařskou budku. Nakonec jsem osadil leptaná madla k polyuretanovým dílům vteřinovým lepidlem a k leptané podlážce cínem, zde se projevila dobrá vlastnost polyuretanu, který odolá vysoké teplotě hrotu pájky a neznehodnotí se jako kdyby byl z plastu.


Hotovo, za hodinku práce (nepočítám dobu schnutí barev) byl pěkný vůz přede mnou. Myslím si, že by stavbu bez problémů zvládnul i začátečník. Mě to však nestačilo tak jsem ještě přidal náklad a naznačil značné opotřebení.


Na dno nákladového prostoru jsem nejdřív přilepil kus plechu jako zátěž a na něj jsem z extrudovaného polystyrenu přilepil náklad resp. Jeho základ vyřezaný ostrým nožem.


Poté jsem celý vůz napatlal olejovkou umbrou pálenou.


Poté jsem umbru stíral hadříky a štětkami do uší. Zároveň jsem lehoulince sedřel popisky. Náklad s polystyrénu jsem natřel šedivou revellkou.


Náklad popele není nic jiného než cigaretový popel, zakapaný ředěným herkulesem. Nějaký popel jsem nasypal i na boky vozu.


A zde je vůz v celé své kráse. Patina je dokončena patinátory agama prach, rez a bílá. Pokud chcete vidět celý postup a spoustu dalšího podívejte se na http://domacimodulovka.kx.cz

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Daniel Urban Na začátek článku