Přípravek na broušení

Autor: Radek Horňák <climber1@seznam.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 04. 10. 2007 na www.mo-na-ko.net


Před nedávnem jsem cosi hledal na internetu a jak už to tak bývá, co jsem hledal jsem nenašel, ale zato jsem narazil na stránky MoNaKo. Byl jsem nadšený. Přesto, že jsem již dávno dospělý, vrátil jsem se do dětských let, kdy jsem se modelařinou pokoušel také zabývat. Bohužel tenkrát žádné MoNaKo neexistovalo (no co si budeme povídat, neexistoval ani internet ani PC) a tak jsem neměl kde sebrat dobré nápady. Proto bych i já rád alespoň malinko přispěl svojí troškou.


To co dále popisuji není nic světoborného a možná, že na to již přišel někdo přede mnou. Tímto se mu omlouvám a rozhodně mu nechci nápad zcizit. Jedná se o velice jednoduchý přípravek na broušení dřeva, ale i laminátu nebo tmelu. Kdysi mi totiž někde v obchoďáku padly do oka „mřížky na broušení sádrokartonu“. Je to jakási tkanivová mřížka obalená brusivem. V jednom balení jsou tři kusy o rozměrech 93x290mm. Prodávají se různé zrnitosti (já používám zrnitost 80) a celé to stojí bratru třicet korun českých, takže žádná díra do rozpočtu.


Detail „brusné mřížky“

Protože v modelařině většinou brousím malé díly, rozhodl jsem se, že z jedné mřížky nastříhám tři o rozměrech přibližne 93x96mm. Tento rozměr se mi vcelku osvědčil i když samozřejmě je na každém jak si rozměry zvolí. Takže jsem nakonec získal 9 kusů mřížek.

Ze zbytku překližky o síle 5mm jsem uřízl destičku 90x50mm a z prkénka o síle cca 15 mm (čím je silnější,tím se výsledný přípravek lépe drží) jsem uřízl špalík 90x40 mm. Potom jsem oba díly provrtal a do překližky zahloubil zápustné hlavy šroubů M4x25. Ty jsem nakonec do překližky zalepil epoxidem, aby se při následném dotahování neprotáčely.


Pohled na jednotlivé díly

Pak už stačí jen vzít ustřiženou mřížku ohnout ji přes překližku, na šrouby navléknout hranolek, který mřížku přidržuje a celé dotáhnout dvěma matičkama. Je dobré, aby šrouby nepřečnívaly přes matice, protože pak při práci tlačí do ruky. Nejprve jsem použil křídlové matice , ale ukázalo se že při práci překáží a tak jsem je nakonec vyměnil za obyčejné šestihranné.


A to už je výsledek

Výdrž brusné mřížky je mnohem větší než u obyčejného brusného papíru. Mřížka se téměř nezanáší a stačí lehce klepnout o stůl a je opět čistá. Hranami přípravku se dají obrušovat i vnitřní profily. Osobně tenhle „udělátor“ již nějaký čas používám k naprosté spokojenosti. Takže, pokud někoho tento článek osloví, přeji broušení zdar a modelařině obzvlášť.

Radek Horňák Na začátek článku