Lodní přístroje

Autor: Pavel Jahn <pavel.jahn@tiscali.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 27. 09. 2007 na www.mo-na-ko.net


Přístroje a radarové obrazovky, radiostanice, tím vším jsou kabiny lodí přímo zapleveleny. prázdné kabiny modelů na mne působí chudě. snažil jsem se je tedy oživit,ale kde brát a nekrást...Přístrojů pro letadla je i na našem trhu dostatek ale lodní... s tím je potíž. Na http://www.modelflags.com sice jsou docela obstojné přístroje, ale není to ono. Rozhodl jsem se nakreslit si je sám.


Původně jsem chtěl použít obrázky skutečných přístrojů, které jsou v internetových shopech. Kvalita obrázků je nízká a pro potřeby modelů nevhodná, Použil jsem je jako podklad a nakreslil podle nich nové přístroje, Při vhodně zvolené velikosti písmen jsou pak čitelné i ve velmi malém zobrazení. Vyrobil jsem nejběžnější sadu přístrojů, otáčkoměr, ukazatele teplot oleje, vody, stavu nádrže. Přístroje jsem doplnil o další vybavení, obrazovku radaru přístroje GPS a různé typy radiostanic. Zdroj vzorů je hlavně internet. Pro širší použití jsem sadu převedl do nejpoužívanějších měřítek. Není to sice úplně přesné, ale vhodnou kombinací by se měla pokrýt celá škála rozměrů. Pro co nejširší možnost reprodukce jsem zvolil transformaci do PDF.

Jak s tím pracovat?
Záleží na tom, jaké máte možnosti. Nutným předpokladem je možnost barevného tisku ve slušné kvalitě, zbytek už je trpělivost a invence stavitele. Kdo má pouze možnost tisku využije hlavně přístroje a zbytek si musí vyrobit. Nejjednodušší cesta je:


Hotovou desku můžeme doplnit přepínači a vypínači z kousků drátů a trubiček, celek nabarvíme a hotovo. Pokud chcete imitovat rámečky je celý postup podobný jen pracnější o výrobu rámečků.
Ostatní přístroje (radia, GPS, radary)
Buď nalepíme obrázek přístroje na místo, nebo vyrobíme prostorovou konstrukci, Ovládací prvky lze ponechat buď ploché nebo dolepit prostorově a obarvit.

Kdo má možnost pracovat s programem Corel verze 8 a vyšší ten má k dispozici soubor je ve formátu CDR. Obsah je shodný s PDF souborem. Všechny objekty jsou zde volně k dalšímu zpracování. Upozorňuji, že objekty jsou poměrně složité a práce s nimi může počítač výrazně zpomalit Doporučuji odmazat nepotřebná měřítka a pracovat jen s tím co potřebuji.

Výslednou přístrojovou desku lze tedy sestavit elektronicky doplnit popisy a tlačítky a pak vytisknout. Pokud si pohrajeme se stíny je výsledek velmi dobrý. Do uzavřených kormidelen a místností více než uspokojivý. Pokud chceme prostorový efekt musíme si návrh doplnit prostorovými prvky a postupovat od kroku 2 podle návodu.

Kompasy jsou zvláštní kapitolou. Zavrhl jsem plně funkční kompasy a navrhl pouze imitace. Růžici kompasu nalepíme na trubičku příslušného průměru a zakryjeme průhledným krytem. Kryt vytlačíme z PET lahve na kuličce odpovídajícího průměru. Celek slepíme kapičkou kyanokrylátu. Jiný způsob je osazení růžice kompasu dovnitř tenkostěnné trubičky, kterou „zasklíme“ kouskem čirého plastu.

Návody jsou pouze inspirativní a jistě najdete i jiné způsoby jak s tímto polotovarem naložit. Pokud budu mít potřebu dodělat nějaké přístroje dám je k dispozici. Ve výjimečných případech lze sestavit přístrojovou desku i na zakázku. Výsledek bude, ale přístupný všem. Přeji hodně pěkných přístrojových desek. Doufám, že se Vám bude dařit

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Pavel Jahn (Pajan) Na začátek článku