Upperlandské loděnice zahájily stavbu remorkéru Austria

Autor: Ivan Hořejší <ivan.horejsi@remedia.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 10. 09. 2007 na www.mo-na-ko.net


Tak jsme opět po čase zaznamenali v Upperlandskych loděnicích zvýšenou aktivitu. Vzhledem k tomu, že cheddarovské hořáčky ve skladu postupne dochazejí, byli jsme nuceni se pustit opět do vyvoje v našich laboratořích. Keramicka desticka „Meva“ zmenšená na 12x6cm je přecijen ještě dosti velká na to, aby to nějak kloudne hořelo. Právě kvůli laborování, jsme byli nuceni sáhnout po poněkud netradiční konstrukci rámeček a dno zvlášť.


Dovnitř jsme se pokoušeli postupně umisťovat různé děrované a tvarované překážky, aby směs plynu a vzduchu stoupala nejen na konci hořáku, ale pokud možno přes co největší plochu a rozežhnula keramiku do červena ve větší ploše, což se jeví z hlediska výhřevnosti a spotřeby plynu jako optimální. Nakonec se nám nejvíce osvědčily plechové spony tenké proužky konzervového plechu 2-3mm šířky a cca 12cm delky, srolované do spirálek. Jimi je vyplnen prakticky cely vnitrek misky jenž je sešroubován z již zmíněného rámečku a dna taktéž z konzervového plechu 12 šroubky. Jako těsněni byla pouzita keramická páska, kterou do našich dílen dotáhla ze zubní laboratoře Olinka. Jak to funguje, je zřejme z fotografie.

Na dalších snímcích je videt komplet celeho parního kotle, svařeného z nerezu a celý trup remorkéru Austria, který brázdil proudy Vltavy pod názvem P21 ještě v roce 1955. Chtěli bychom ho dokončit opět do jara příštího roku a vyzkoušet ho při vlekani tzv. „tug towingu“. Jak pravi klasik (Jirka): „Vzhůru zdeptanci!“

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Kap. Ivan Na začátek článku