Puf-Puf parníček plecháček

Autor: Roman Tyll <roman.tyll@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 30. 07. 2007 na www.mo-na-ko.net


Upozornění: Při výrobě Pepy, nebylo použito žádného měřícího přístroje, pravítka či metru. Všechny rozměry, rozteče, průměry, délky a šířky jsou tudíž tajné. Plány, nákresy či poznámky neexistují. Čas věnovaný psaní článku byl delší než dodělání parníčku.


Kdysi dávno měl u nás v ulici kamarád parníček Puf Puf. I já jsem po něm toužil, tak jednoho dne v roce 1984 jsem v dílnách na učilišti udělal trup parníčku. Použil jsem odstřižek pozinkovaného plechu, ten různě ohýbal až z toho vyšel jakýsi trup archaické vizáže. Ohýbal jsem paličkou přes hranu ponku, případně ve svěráku a kleštích. Pak jsem zapálil autogen a vše sletoval mosazí. Jediné broušení proběhlo na zádi v oblasti zrcadla. Pak jsem to hodil do tašky a odvezl domů.

Letos na jaře se bratr pustil do rekonstrukce donu a mezi „krámy“ co jsem musel odstěhovat byl i tento trup. Do rozhodování vyhodit nevyhodit zasáhl můj desetiletý syn a dožadoval se dodělání parníku. Po cca půl hodince hledání, kroucení a letování byla do trupu přiletována pohonná spirála. Topeniště bylo dílem okamžiku, naohýbal jsem ho z kousku hliníkového plechu (zbytek alukritu ze střechy). A parník šel na vodu.

Jelo to, ale přeci jen to chtělo kormidlo a nástavbu proti větru. Topilo se pevným lihem. Nástavba je z hliníkové tiskařské fólie stejně tak i komín. Vše je ohýbáno na přímo na trupu a zastřihováno nůžkami. (info pro moji ženu: nejsou to ty co hledáš, tyhle jsou moje z dílny.) Kormidlo je spájeno ze dvou kousků měděného plechu na drát z kola, zastřiženo nůžkami na plech. Při pájení kormidelní trubky jsem připájel i kousek trubičky do přídě lodě jako držák na stožár. Dřík kormidla je ohnutý do luku, aby kormidlo šlo ztuha a drželo v jakékoli poloze. Na závěr byl trup přestříknut nějakým sprejem neb v místech letování se začala objevovat koroze (kyselinou jsem nešetřil).

Saze, které plavou ve stylové pozinkované vaně jsou od pokusu umýt vnitřek nástavby pro focení. A proč Pepa? Líh došel a jako palivo jsme zkusili podpalovač Pepo. A to je ono! Čmudí to, saze lítají, cena je super

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Pěkné prázdniny přeje Roman a Marek Na začátek článku