Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení

Autor: Aleš Hanus <PoldaAles@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 14. 05. 2007 na www.mo-na-ko.net


Po neúspěchu na srazu lodních modelů v Brně na Splaviskách jsem se pustil do úprav parníku. Jako řešení jsem zvolil přidání zátěže na dno trupu. K tomuto účelu jsem v pneuservisu sehnal použitá olověná závaží na litá kola. V případě neúspěchu jsem měl v plánu parníku vyrobit kýl, který by byl k trupu přichycen na magnety.


Jako první krok bylo vyřezání dna kapsy na baterie. Tímto je bylo možné uložit na dno. Ze zbytků plastových reklamních destiček jsem slepil ohrádku na baterie a umístnil ji před pohonnou jednotku. V zadní kapse jsem také celé dno vyřezal. Dno střední kapsy jsem vyřezal jen z poloviny. Takto velké otvory mě umožnily vložit olověná závaží. Zátěž jsem rozmístnil co nejvíce ke kraji trupu. Celkově jsem do trupu nalepil 240 gramů zátěže. Zvýšení ponoru lodě je zanedbatelné. Dno zadní kapsy jsem do poloviny opět zalepil a zabudoval zpět servo kormidla. Ve střední kapse jsem vyrobil falešné dno pro umístnění přijímače. Stabilita modelu se při vanové zkoušce velmi zlepšila.

Sbalil jsem vše potřebné a vyrazil jsem k vodě. Na rybníku panovalo bezvětří a byla zcela klidná hladina. Plavební vlastnosti parníku jsou nyní bez závad. Parník jezdí bez bočního naklánění a v případě náklonu při ostré zatáčce stačí na vyrovnání snížit otáčky koles popřípadě mírně korigovat směr kormidlem. Loď je citlivá na boční vítr, který ji snáší. Při větru je loď málo citlivá na kormidlo a má snahu se příčně naklánět. Tento jev by se asi dal částečně odstranit zhotovením výše uvedeného kýlu. Já ale o této úpravě zatím neuvažuji. Jízdní vlastnosti parníku nyní splňují mé představy, které jsem od daného modelu očekával. Podvečerní ježdění na klidné hladině rybníku je balzámem na nervy po celodenním shonu. Mnoho kolemjdoucích se zastaví a rádi sledují klidnou jízdu parníku.

Technické parametry
------------------
Délka: 900 mm
Šířka: 300 mm
Hmot: 2100 gramů
Regulátor: Clever MD10DCR 
Aku: 6 čl. NiCd 2300 mAh

Obrázková galerie
Obrázková galerie

S pozdravem Aleš Hanus Na začátek článku