Parníček z Brněnské přehrady

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 12. 02. 2007 na www.mo-na-ko.net


Jednoho dne jsem byl vyzván, abych se pokusil navrhnout konstrukci lodě, kterou postavíte nejlépe za jeden den, nic to prakticky nestojí, materiál je snadno dostupný, nářadí skoro žádné nepotřebujete a stavbu zvládne třeba i dědeček pro svého vnuka, který k němu přijede na víkend. Dlouho mě nic nenapadalo, až jsem si vzpomněl na parníky z Brněnské přehrady. Jako správný brněnský patriot bych napsal "parníky z Prýglu". Na internetu jsem si našel pár obrázků a bylo jasno. Ve skutečnosti se nejdná o žádné parníky, ale výletní lodě poháněné elektromotry. Nikdo jim ale neřekne jinak než parník.


Návod na stavbu je místy rozdělen na dva postupy. První (A) je propracovanější a výsledek je vzhledově lepší. Když na to sednete v pátek odpoledne, tak v sobotu večer máte hotovo a v neděli můžete k vodě. Druhou (B) bych označil jako „Lite“ a za jeden den máte hotovo.

Materiál
Čtyři desky extrudovaného polystyrému 2cm silné cca 60x20cm na trup a nebo polystyrén silný 7-8cm. Desky extrudovaného polystyrénu silné 4-5mm (tácky od masa, pizzy a pod. na nástavby), lepidlo Purex, hygienické vatové tyčinky, lodní hřídel délky cca 130mm, lodní šroub o průměru 30mm, nejlépe třílistý, palivová silikonová hadička, režná nit, špendlíky. Materiál se dá snadno koupit ve všech těch „hausech“ a pod. nebo ve stavebninách. Lodní hřídel a šroub, pokud nemáte doma, budete muset zakoupit v modelářské prodejně.

Nářadí
Modelářský vysouvací zalamovací nůž, pravítko, tužku, obyčejné špendlíky, brusný papír, nebozízek (vrták) o max. průměru 7mm.

Řezání
Materiál (polystyren) řežeme pomocí modelářského vysouvacího nože se zalamovací čepelí. Nůž musí být opravdu ostrý, jinak se bude materiál trhat! Řežeme zásadně podle pravítka i krátké řezy. Vyzkoušejte si několik řezů před zahájením práce.Lepení
K lepení lze doporučit „LA tmel“ nebo „UHUpor“. Lze použít i „Purex“, ale jen tomu kdo s ním umí, protože při lepení nabývá na objemu. Stačí malé balení. Lepené díly je potřeba proti vzájemnému posunutí zabezpečit vhodnou zátěží a nebo špendlíkem. Při vytahování špendlíků postupujte tak, že špendlíkem nejdříve otočíte a teprve potom vytáhnete. Jinak hrozí, že si materiál vytrhnete. Spoj je pevný zhruba za 10-20 minut. Záleží na množství lepidla a velikosti lepené plochy. Lepené plochy můžete upravit tak, že do materiálu uděláte pomocí obyčejné tužky dírky (ne skrz). Lepidlo do nich zateče a spoj je tak pevnější. Lepidlo které z lepeného spoje vyhřezne setřeme dříve než zatvrdne. K lepení některých detailů se bude hodit gelové vteřinové lepidlo.

Stavba trupu
postup A)
Z desky extrudovaného polystyrénu silného 2cm vyřežeme čtyři desky (1,2,3,4) ve tvaru lodního trupu. Nejdříve vyřízněte otvory pro nástavby a teprve potom obrys. Naneste lepidlo, rozetřete do tenké vrstvy, dejte desky na sebe, pečlivě zalícujte vnitřní otvory a zatěžkejte cca na 20 minut. Po vytvrzení lepidla trup vybrousíme do konečného tvaru brusným papírem.
postup B)
Celý trup vyřízněte z desky polystyrému silné 7-8 cm. Nejdříve nahrubo. V trupu vyřízněte a vydlabejte otvor do kterého přijdou usadit nástavby a vnitřní vybavení. Nakonec celý trup vybrousíme dohladka brusným papírem.Po celém obvodu trupu ve vzdálenosti 2cm od horního okraje nalepíme otěrové lišty (O1 a O2). Nařežeme si dostatečné množství pásků širokých 5mm. Před nalepením je fixem nebo barvou nabavíme na červeno.

Protože trup má ploché dno, nalepíme na něj tři kýlové lišty (2xK1, 1xK2) pro lepší směrovou stabilitu. Z 5mm desky vyřízneme tři proužky široké 5mm a dlouhé 250mm. Ty nalepíme na dno trupu. Jednu v podélné ose cca 5cm od přídě a zbylé dvě rovnoběžně ve vzdálenosti cca 5cm a 3cm od zádě.

Nakonec dno trupu nabarvíme červenou barvou. Výška nátěru cca 20mm. Nátěr není nutný je to jen estetická záležitost.

Dolní nástavby
Na desky síly 5mm postupně překreslíme obrysy dílů 1xN1,2xN2,2xN3,2xN4,1xN5.
postup A)
V jednotlivých dílech opatrně vyřízneme jednotlivá okna a prostor na dveře. Okna potom z vnitřní strany podlepíme tabulkou z černého extrudovaného polystyrému a nebo černým papírem.
postup B)
Na jednotlivé díly pomocí černého zvýrazňovače nebo barvou namalujeme jednotlivá okna a dveře.
Vyzkoušíme jak díly pasují do vyřezaného otvoru v palubě podle potřeby zkosíme styčné strany aby mezi nimi nevznikaly zbytečné mezery. Potom vlepíme celou spodní nástavbu do trupu tak, aby výška stěn (N1,N2,N3,N4,N5) byla 6cm. Stěny k trupu fixujeme pomocí špendlíků. Horní hrany musí tvořit rovinu. Necháme zhruba 30minut v klidu aby dobře vytvrdlo lepidlo.

Střecha
Je snímací. Výborně se k tomu hodí izolace z extrudovaného polystyrénu, která se dává pod plovoucí podlahy. Slepil jsem dva kusy na sebe. Vyřízneme tvar střechy (S), zaoblíme hrany a rohy. Nakonec nabarvíme na zeleno. Z tabulek silných 5mm si nařežeme pásky 15mm široké a dlouhé tak, aby těsně pasovaly napříč do dolní nástavby. Pásky zpola nasuneme do horní nástavby a přilepíme na ně střechu. Pozor, aby se pásky ani střecha nepřilepila k nástavbě! Nešla by potom sejmout.

Zábradlí
Z 18 bílých hygienických vatových tyčinek odřežeme konce s vatou a jejich délku upravíme na 33mm. Do střehy pomocí nebozízku nebo rýsovací jehly uděláme otvory a sloupky do nich zalepíme gelovým vteřinovým lepidlem. Z polystyrenu vyřízneme co nejdelší pásky 3x1mm a uděláme z nich horní okraj zábradlí (Z). Ve sloupku pásek zafixujte špendlíkem. Jednotlivé příčky vypleteme ze silnější (režné) nitě.

Můstek kapitána
Záleží na Vás jak parníček chcete mít hezký. Pokud oželíte na střeše lavičky a další pozdější vylepšení, postupujte dle B.
postup A)
Z tabulky polystyrenu vyřežeme jednotlivé díly můstku (2xM1, 2xM2, 1xS1, 1xS2, 2xP1, 2xP2) a postupně slepíme. Před nalepením díl vždy vyzkoušejte a případně upravte lepené hrany. Při vyřezávání oken je potřeba postupovat opatrně. Kdo si netroufá může okna jen namalovat. Můstek nalepíme na střechu parníčku podle obrázku. Teprve potom nalepíme podpěry (p1, P2). Všechny hrany lehce zaoblíme brusným papírem.
postup B)
Z polystyrému vysokého 4mm vyřízneme půdorys můstku (S1, S2) a zrousíme (seřízneme) hrany do patřičného sklonu. Hrany lehce zaoblíme brusným papírem. Černým popisovačem namalujte okna. Nakonec můstek nalepte na střechu parníčku.Lodní hřídel s lodním šroubem
Zajděte do modelářské prodejny a nebo si objednejte na internetu lodní hřídel (LH) se závitem 3mm a délce cca 130mm a lodní šroub, nejlépe třílistý o průměru 30-35mm. Do trupu uděláme pomocí nebozízku otvor pro lodní hřídel. Nezapomeňte ji před usazením naplnit trochou vazelíny, která je vodě odolná. Nasaďte lodní šroub a zkusmo hřídel zasuňte do trupu. Šroub by měl být cca 5mm před kormidlem a cca 2-5mm ode dna trupu. Hřídel (LH) se snažíme usadit tak, aby měla co nejmenší sklon. Dávejte dobrý pozor, aby hřídel (LH) byla přesně v podélné ose trupu. Nakonec ji zalepíme Purexem. Tentokráte dáme lepidla trochu víc a hřídel lehce - opravdu lehce po povrchu navlhčíme. Např. tak že ji otřeme vhkým hadříkem. Lepidlo tak více nabere na objemu a dokonale utěsní otvor.

Kormidlo
Ze silnějšího drátu (např. z kancelářské spínky) uděláme kormidelní hřídel. Konec drátu v délce cca 2cm zahneme do úhlu 45°a vlepíme mezi dvě destičky z polystyrenu. Vyřízneme přesný tvar kormidla a hrany zakulatíme. Hygienické vatové tyčinky odříznutím konců získáme tenkou plastovou trubičku.
postup A)
Těsně za zadní stěnou nástaveb směrem k přídi, uděláme v podélné ose trupu otvor skrz celý trup. Do otvoru vlepíme tenkou plastovou trubičku. Do trubičky zasuneme hřídel kormidla (K). Kormidlo (K) srovnáme do přímého směru a hřídel těsně nad palubou ohneme směrem k přídi do pravého úhlu ve směru podélné osy trupu. Tím vytvoříme kormidelní páku, kterou potom spojíme se servem (SŘ).
postup B)
Těsně za zadní stěnou nástaveb směrem k zádi, uděláme v podélné ose trupu otvor skrz celý trup. Do otvoru vlepíme tenkou plastovou trubičku. Do trubičky zasuneme hřídel kormidla (K). Kormidlo (K) srovnáme do přímého směru a hřídel těsně nad palubou ohneme směrem k zádi do pravého úhlu ve směru podélné osy trupu. Tím vytvoříme kormidelní páku. Pod páku nalepíme tenký plátek polystyrénu. V požadovaném směru potom kormidlo zajistíme modelářským špendlíkem (viz. obrázek).Pohon
K pohonu parníčku nejlépe použijeme elektromotorek na 6V-8V (MOT). Stačí z nějaké starší hračky. K napájení je vhodný 5 nebo 6 článek případně AA akumulátory (tužkové) pro které si v elektropotřebách koupíme držáčky. Baterii připojíme k motorku pomocí měděných lankových vodičů a neapomeneme do obvodu zapojit vypínač. Motorek a baterii zajistíme proti posunutí oboustranou lepící páskou a ze zbytků polystyrénu můžete slepit kolem baterií a motorku rámeček. Lodní hřídel (LH) a motorek (MOT) spojíme kouskem silikonové palivové hadičky (SP) nebo vhodnou ocelovou pružinkou (SP).

Zajíždění modelu
Parníček budeme zajíždět na klidné hladině nejlépe za bezvětří. Stačí i zahradní bazén, malé jezírko a pod. Model dáme na hladinu s vypnutým pohonem. Pomocí rybářských olůvek dovážíme trup tak, aby paluba byla vodorovná a lodní šroub byl celý ponořený ! Nastavíme kormidlo cca do úhlu 45°, zapneme pohon a vypustíme model směrem od nás. Parníček by měl opsat půlkruh a přistát u břehu. Pak dáme kormidlo na přímý směr a model opět vypustíme. Parníček by měl klidnou plavbou udržovat přímý směr. Rychlost by měla být taková, aby se příď nezvedela. Pokud bude foukat mírný vítr bude docházet ke snosu na jednu nebo druhou stranu, případně ke zpomalení plavby. Je to dáno větší plochou nástaveb, které fungují jako plachty. Motorek by se neměl nikterak výrazně zahřívat.

Úpravy na RC
Nejsou složité. Vpodstatě stačí zabudovat standartní servo () k ovládání kormidla. Propojení serva a kormidelní páky ukazuje obrázek. Regulátor a přijímač je možné do trupu pouze vložit a zajistit oboustrannou lepící páskou. K napájení použijeme šestičlánek pro který ze zbytků polystyrénu slepíme rámeček, který zabrání posunutí baterie. Potom dovážíme pomocí rybářských olůvek. Anténu přichytíme na vnitřní stranu nástavby. K ovládání bohatě vyhovuje dvoukanálová RC souprava v pásmu 40MHz.Plánek modelu

1. list
2. listObrázková galerie
Obrázková galerie


Videosnímek
Videosnímek

2,77 MB / 59 vteřin


Článek také vyšel v časopisu RC Revue 7/2006
Videosnímek již kompletně hotového modelu.


Keba Na začátek článku