Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 7. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 06. 02. 2007 na www.mo-na-ko.net


Obdržel jsem několik dotazů ohledně rozmístění světel na stožáru Monaka II. a také jak mají svítit a jak je to celé zapojené. Abych alespoň částečně uspokojil zvědavost některých z Vás, napsal jsem tento krátký článek o rozmístění světel na stožáru.
Stožár - rozmístění světel

Než jsem se pustil do výroby svítilen. Bylo potřeba nastudovat v jakých barvách svítí a jak jsou na stožáru rozmístěny. Po několika hodinách pátrání jsem našel dokument (v angličtině), který popisuje osvětlení lodí - mezinárodní pravidla pro navigaci. Nejhorší na tom bylo, že obrázek je jedna věc a skutečnost druhá. Nakonec vzájemným porovnáním všech světelných kombinací v pravidlech a skutečným rozmístěním svítilen na stožáru, mi něco vyšlo. Doufám, že to je dobře. Je to ale bez záruky!Na stožáru jsou tři svítilny svítící směrem k přídi, dvě svítilny svítící směrem k zádi. Na pravoboku jsou tři ramena, kařdé s jednou svítilnou. Na levoboku jsou dvě ramena. Horní má svítilnu a spodní oranžový majáček. Poziční červené a zelené světlo se na stožáru nenachází. Ty jsou na střeše můstku.Světlo S0 svítí bíle. Úhel svícení 360°.
Světla S1, S2 a S3 svítí bíle s osou svícení směrem k přídi. Úhel svícení 225°.
Světlo S4 svítí žlutě s osou svícení směrem k zádi. Úhel svícení 135°.
Světlo S5 svítí žlutě nebo bíle s osou svícení směrem k zádi. Úhel svícení 135°.
Světlo S6 a S8 svítí červeně. Úhel svícení 360°.
Světlo S7 svítí bíle. Úhel svícení 360°.
Světlo M je oranžový maják (asi otáčející se světlo - ne zábleskové)

U světla S5 si nejsem jist zda nůže svítit i žlutě jak jsem jsem to udělal. Určitě bude svítit bíle, protože při normální plavbě by mělo sloužit jak světlo poziční. Ovšem při vlečení nebo tlačení by v určitých případech mělo svítit žlutě. Prohlížel jsem obrázky skutečného remorkéru, ale jiné zadní poziční bílé světlo než na stožáru jsem nenašel. Pokoušel jsem si prohlídnout světla i na jiných remorkérech, ale byl v tom ještě větší guláš!
Pokud někdo z Vás měl při hledání štěstí a našel jak svítilna S5 opravdu svítí, prosím o doplnění třeba do diskuse.

Ptali jste se, jak je to celé zapojené a v jaké kombinaci světla mají svítit. Když vydržíte, tak v současné době připravuji článek pro RC Revue, kde právě osvětlení lodí bude podrobně popsáno.
Schéma zapojení zatím taky nebudu zveřejňovat. Ne že bych chtěl dělat tajnosti, ale není to hotové a vyzkoušené. Problém byl, že pro ovládání veškerého osvětlení mi zůstal už jen jeden volný kanál. Což není mnoho a proto nastupuje elektronika, která bude ovládat světla na stožáru (všechny kombinace), dva reflektory, tři palubní reflektory, venkovní osvětlení a vnitřní osvětlení. Základ bude tvořit šestinásobný RC spínač v kombinaci s pětinásobným přepínačem a diodovou maticí. Osvětlení modelu budou zajišťovat jak LED diody, tak i žárovky na 12V.
Jste zvědaví? Nic si z toho nedělejte, já taky!

Pokračování...Keba Na začátek článku