Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 5. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 18. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Před zkompletováním násteveb je potřeba udělat stožár. Na stožáru je spousta signálních lamp a chtěl jsem aby i svítila. Následoval obvyklý postup. Z „plánu“ jsem převzal základní rozměry a k tomu si vytiskl několik snímků originálních svítilen. Naštěstí nejsou tvarově nikterak složitá. Největším problémem se zdálo být jejich „zasklení“. Základ tvoří válec s obdélnikovou podstavou a horním kruhovým poklopem svítilny. Těsně u podstavy vychází ze svítilny napájecí kabel. Je tedy zřejmé, že se jedná o unifikovaný druh a všechny svítilny jsou prakticky stejné. Rozdílný je pouze směr svícení.


Svítilny

Nejdříve jsem musel určit jaká světla vlastně na remorkéru jsou. Podle fotek to dobře nešlo a tak opět začalo pátrání na internetu. Nakonec jsem nalezl velmi zajímavý dokument. Jedná se o mezinárodní pravidla pro navigaci a v něm je i posáno jaká světla mají svítit na remorkérech při vlečení (Rule 24). Když jsem předpis porovnal s umístěním luceren na stožáru, zdaleka nebylo vše jasné. Nakonec mi vyšlo, že jedna lucerna musí být schopna svítit žlutě a nebo bíle.

Poté co jsem si ve světlech na stožáru udělal trochu jasno, začal jsem shánět vhodný materiál. Prohrabal jsem všechny skryté i neskryté zásoby všeho možného až jsem nalezl co jsem hledal a skoro sériová výroba mohla začít.

Základem pro výrobu luceren se staly obaly od náplní do čínských per. Konce obalu mají o něco menší průměr. Použil jsem ten méně zúžený konec. Jeho průměr se shodoval s požadovaným podle plánu.
Pro „zasklení" luceren jsem použil ochranné obaly na injekční jehly. Výhodou této průsvitné hmoty je, že velmi dobře rozptyluje světlo a lampy potom nesvítí bodově. Nevýhodou je, že se trochu hůř lepí.
Z obalů na náplně jsem si odřezal válečky potřebné délky. Stejně tak z ochranného obalu injekční jehly. Z plastové destičky jsem pak vyříznul čtvercové základny luceren, keré mají zkosené rohy a kolečka dvou různých půměrů.
Jako zdroje světla jsou použity středně svítivé LED o průměru 3mm. Ale i tak je bylo potřeba zbrousit, aby se do ochraného obalu od injekční jehly daly zasunout. Když LED zbrousíte, tak i lépe vyzařují světlo do stran. Největší práci dalo naletování vodičů na vývody těsně k samotné diodě. Každou LED jsem potom ihned otestoval zda svítí.
V každém válečku jsem vypiloval zářez kudy budou procházet vodiče z lampy ven.
Taky jsem vyříznul v potřebném úhlu obdélnikový otvor.
Víko lampy vzniklo slepením dvou koleček různého průměru. Není to přesně podle předlohy, protože tam je víko kónické, ale pokus o vykytování nedopadl vůbec dobře a tak jsem od něj raději upustil.
Z hliníkové fólie, kterou jsou obaleny hrdla lahví šampaňského, jsem si odřízl pásek, jehož šířka odpovídala výšce lampy a vytvaroval z něj pro každou lampu reflektor.
Jednotlivé díly lampy jsem před zkompletováním přestříknul plničem a po zaschnutí matnou černou barvou. Po zaschnutí barvy mohla začít komletace lamp. Nejdříve je potřeba u základny prostrčit vodiče a vtáhnout LED do lampy.
Pak přijde nasadit průsvitná krytka na LED. Je potřeba pomocí skalpelu v ní udělat výřez pro vodiče.
Mezi průsvitnou krytku a stěnu lucerny přijde zasunout reflektor z fólie tak, aby lesklá strana byla směrem k růsvitné krytce.
Nakonec přijde nalepit víko lucerny. Ihned potom zkontrolujeme jak lucerna svítí.
Svítící lucerny pozičních světel v osvětleném pokoji.
Svítící lucerny pozičních světel skoro úplné tmě.
Výroba lucerny, která má být schopna svítit žlutě a nebo bíle byla trochu náročnější. Na výrobě a sestavení tělesa lucerny se nic neměnilo. Jen bylo potřeba bílou a žlutou LED dostat do průsvitné krytky. Obě LED jsem s maximální opatrností zbrousil co to šlo. Pak jsem je sletoval nad sebe a přiletoval vodiče.
Jak vidno, nakonec se podařilo. Jistě šly by použít i jiné LED (SMD), ale ty jsem neměl a ani s nimi neumím správně zacházet.
Zkompletovaná lucerna, která svítí dvoubarevně...
...žlutě, ikdyž to na této fotce vypadá spíš červeně a nebo...
...bíle a to už je zřejmý i z fotky.


Takových luceren jsem vyrobil jedenáct. Z toho tři svítí všesměrově. U nich bylo potřeba jen trochu upravit těleso lucerny. Vodiče jsem získal vykucháním USB kabelů k PC. Drátky jsou izolované a dostatečně tenké. Smaltované dráty jsem nakonec zavrhl, protože při komletaci stožáru by bylo dost pravděpodobný, že je někde nechtěmě ukroutím.

Pokračování... výroba stožáru.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku