Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 4. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 16. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Při stavbě horní části nástavby jsem přemýšlel nad správným postupem jak všechno sestavit dohromady, abych se nedostal do situace, že sice budu mít sestavenou nástavbu, ale náhle zjistim, že vnitřek už neudělám. Bylo to něco podobného jako si promítat film pozpátku. Tak mi vyšlo, že první co musím udělat je křeslo pro kormidelníka a asi i kapitána v jedné osobě. Jenže...


Interiér

...plánky na křeslo a vůbec interiér se mi nedařilo samozřejmě najít. Zbývaly tedy fotografie. Něco jsem našel na internetu a něco mi poslal Ivankap. Rozhodl jsem se pro moderní interiér, protože se mi zdálo, že i poskytuje víc prostoru pro svobodnou tvorbu. Navíc ikdyž s tak velkou lodí odjedete na metr od břehu, tak interiér ocení maximálně moucha letící okolo. Monako II. je především remorkér pro Tug Towing nikoliv maketa (tohle bude častá výmluva, když se mi něco nepovede ). Jak ale udělat křeslo veliké? Správně! Bude potřeba udělat fantoma. Inspirován „Vánočníma Lužinama“ jsem si z alobalu v příslušném měřítku uplácal figurku. Moc ale nedržela pohromadě a tak jsem ji ještě omotal proužkem z kobercové samolepící pásky, takže vypadala jak egyptská mumie. Fantoma jsem tedy měl.

Vzal jsem mu míry a začal jsem hledat vhodný materiál. Podařilo se mi ve skříni vyhrabat nějaké odřezky černého „tácpronu“ a bylo rozhodnuto. Stačilo vyříznout a vybrousit sedák a opěradlo. Z tenkého hliníkového plechu jsem oba díly spojil a přidal područky. Stojna je z vypsané náplně čínského pera a základna opět z tenkého hliníkového plechu. Vše lepeno vteřinovým lepidlem. Křeslo přímo vybízelo k posazení se a Fantom do něj skutečně perfektně pasoval.

Křeslo bylo ale ta jednodušší část. Bylo potřeba vyměřit ovládací pult. Musel se za něj vejít Fantom v křesle, musely se na něj vejít ovládací prvky a hlavně - musel se vejít na můstek! Opět následovalo studování fotografií, proměřování a hledání vhodného materiálu. Nejdříve jsem chtěl udělat takovou vystřihovánku, ale to by bylo spousta rýsování s nejistým výsledkem. Proto jsem zvolil jiný již dříve osvědčený postup. Jednotlivé díly jsem si vyřízl z kousků extrudovaného polystyrénu. Ty jsem „přitesával“ tak dlouho až jsem dosáhl potřebných rozměrů. Pak jsem jednotlivé díly slepil k sobě a celý povrch jsem polepil hnědou lepící páskou. Když páska proschla, přestříknul jsem celý pult plničem aby se povrch sjednotil a natřel tmavým a světlým odstínem šedi.

Než barva zaschla, rozvrhl jsem si kde na pultu budou monitory, kniple, tlačítka, rádia a podobné „serepetičky“. K jejich výrobě jsem použil odřezky balzy, hliníkové plíšky, drátky, bužírku atd. Při umisťování prvků na pult se opět uplatnil Fantom v křesle. K lepení jsem opět použil sekundové lepidlo. Nepovedly se mi obrazovky monitorů jak jsem si představoval. Doporučil bych vám je vytisknout na PC než malovat ručně jako já. Přiznám se, že se mi to už předělávat nechtělo ikdyž ovládací panel oproti fotografiím byl vyretušován a drobně vylepšen.

Celkový dojem nebyl špatný. Později jsem přidělal ještě mapové stolky, malý ovládací pult palubního navijáku a ještě bude potřeba udělat nějaká ta madla a po stěnách rozvěsit nějaké ty přístroje (hodiny, barometr a pod.) Ale to až těsně před uzavřením můstku.


Pokračování... krok za krokem výroba stožárových a pozičních svítilen.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku