Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 3. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 09. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Přední a zadní okna můstku jsou vybavena stěrači. Dnes se již běžně používají ramínkové stěrače, prakticky shodné s těmi co mají automobily. Myšlenku na funkční stěrače jsem zavrh ihned a tak již nezbylo nic jiného než se pokusit o výrobu šesti kousků. Až když jsem měl stěrače nastříkané barvou mě napadlo, jak by šly asi ještě udělat lépe, ale předělávat to se mi už nechtělo.


Předchozí část

Stěrače

Nejdříve jsem si z plastové tabulky uřízl dva pásky. Jedn široký 25mm a druhý 10mm. Těch 25mm je právě délka stírací lišty.
Pásky jsem na sebe nalepil tak aby byly sesouhlasené jejich podélné osy. Lepeno vteřinovým lepidlem. Pak jsem vybrousil destičky do profilu stírací lišty
Dále pomocí ostrého modelářského nože sdříznout stírací lištu...
...a carborundum brouskem vybrousit definitivní tvar stírací lišty
Z tenkého hliníkového plechu (tiskařský) jsem si nařezal 1mm široký proužek.
Z toho pásku jsem nařezal cca 3mm dlouhá ramínka a nalepil na stírací lištu. Konec bylo potřeba zaoblit.
Nyní bylo potřeba vytvořit ramena stěračů. Pro každý dva kusy. Jejich délka je 20mm. Konce mají zaoblené a kónicky se zužují. K tomu šest destiček 6x3,5mm.
Abych mohl stěrače dobře zkompletovat, musel jsem si z odřezků plastové tabulky udělat šablonu. Pak pomocí vteřinového lepidla jsem stěrače slepil. Chce to trpělivost a opatrně pracovat s lepidlem.
Tohle je výsledek snažení - první hotový stěrač.
Samozřejmě nesmí chybět povrchová úprava. Nástřik plničem a pak černou matnou barvou. Po zaschnutí bylo šest stěračů hotovo.


Byl jsem ze svého díla tak nadšený, že jsem se hned musel pochlubit Ivanovi (Ivankap). Ivan je opravdu kamarád, protože prohlásil, že to je pěkná práce, což znamená, že se mu při prohlížení obrázků neudělalo „šoufl“. Což od maketáře jeho kvalit je velké uznání!

Pokračování... krok za krokem výroba interiéru.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku