Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 2. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 06. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Dalším krokem bylo zhotovení dveří. Jako materál jsem použil známé výstražné tabulky 0,8mm silné. Narýsoval jsem na ně obrysy dveří a pečlivě vyříznul. Zabroušení jsem použil carborundum brousek (kvádřík) s dvojí hrubostí. Naprosto ideální nástroj! Abych dosáhl potřebné síly dveří, slepil jsem na sebe dvě tabulky. Vyříznul jsem otvor pro sklo a již výše popsaným postupem jsem vlepil rámečky...


Předchozí část

Dveře

Při lepení rámečků jsem si pomáhal páskem z plastové tabulky. Ten stačil k tomu, aby delší strany rámečku dobře dolehly do vyříznutého otvoru.
Vlepené rámečky jsem vytmelil temelem na plastikové modely. T hliníkového (tiskařského) plechu jsem udělal profilované panty s nýty. Z kousíčků plechu ještě kliky dveří.
Pomocí rýsovací jehly jsem si pečlivě obkreslil otvory pro skla na průhlednou část obalu od CD.
Ryska je dobře vidět.
K vyřezání jsem použil jemnou lupenkovou pilku na kov. Jde to s ní poměrně dobře. Nesmí se spěchat, jinak materiál rád praská.
Režeme vedle rysky z vnější strany. Vyříznutá okenní tabulka do dveří.
Tabulku jsem opět pomocí carborundum brousku zapiloval tak, aby přesně zapadla do rámečku ve dveřích.
Ze zvonkového drátu jsem dotovořil panty a z hliníkového (tiskařského) plechu výztuhu skla. Tím byly dveře připraveny k povrchové úpravě. Nástřik plničem a potom bílou barvou.
Po zaschnutí barvy jsem vlepil pomocí rychleschnoucího epoxidu okenní tabulky. Není dobré použít vteřinové lepidlo. To na tabulce vytvoří bílý povlak.


Tím byly dveře na můstek úspěšně dokončeny. žádný maketářský zázrak to není, ale na první ani na druhý pohled nevypadají nejhůře. Upozorňuji, že dveře jsem nedělal podle „Vodníčka“, ale podle jiného remorkéru.

Pokračování... krok za krokem výroba stěračů.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku