Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Do roku 2010 - 4
TR 567
zobrazení: 3206
známka: 1.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
18.06.2020:

Jelikož se chystáme na dosavadní pořadatelský vrchol sezóny v podobě MiČR plachetnic Footy v Dráchově, šla práce na článcích stranou. Jak probíhala 6. června soutěž v Ostravě, se můžete dočíst na webu pořádajího KUBIK-Teamu.

Redakční poštu si přečteme až v neděli večer, děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v Dráchově, popř. vám přejeme pěkné dny u vody někde jinde.


08.06.2020:

V červnu se již rozbíhají akce lodních modelářů, a proto obnovujeme sloupeček pozvánek. Některé akce se svolávají dosti narychlo, jiné se chystají dlouhé měsíce. Věříme, že si vyberete.

 

 Archiv novinek


Komentáře

ke článku: Pár rad stavitelům parních lodí: Kotlíky
ze dne 12.11.2017, autor článku: Tomáš Kočí

Komentář ze dne: 15.11.2017 11:16:34     Reagovat
Autor: [petrp] - Petr Plát (petr.plat@seznam.cz)
Titulek:
Opět výborný článek, zajímavé a cenné informace. Měl bych ještě několik doplňujících otázek/podnětů:

Nějaké tipy na zdroje vhodného materiálu, kde se dají dobře sehnat menší kousky měděných polotovarů (trubky většího průměru, kousky plechu, závitové tyče apod.). V běžných obchodech (OBI, železářství) mají akorát topenářské trubky větších průměrů a v délce několika metrů (pro válcový kotlík tedy nevhodné, leda nějaký trubkový, ale to znamená složitější výrobu). Měděný plech jsem zahlédl, ale také zbytečně velký kus (barevné kovy jsou dost drahé a tedy nešikovné kupovat příliš velké zásoby co se nevyužijí). Závitové tyče jsem objevil pouze ojediněle mosaz (použít k mědi běžné železné mi přijde nevhodné kvůli riziku elektrochemické koroze).

Tvrdé pájení je pro kotle jistě vhodnější, ale ne každý ho zvládá. Prý někteří úspěšně používají pouze měkké pájení běžným cínem. U takového kotle se však musí mnohem víc dbát na dostatek vody (při vyvaření dojde k rozletování). Jsou ještě nějaká další negativa (případně pozitiva)?

Jakým způsobem se provádí tepelná izolace kotle (kvůli omezení tepelných ztrát a kvůli bezpečnosti)? Konkrétně materiál a technologie obložení (vnější povrch plamencového kotle, plášť topeniště válcového nebo vodotrubního kotle), mám na mysli čistě účelovou nikoli estetickou (dřevo) izolaci. Je možné třeba obalit kotel skelnou tkaninou, celé to zakrýt alobalem a zajistil hliníkovou lepicí páskou? Jak na ochranu plechů v topeništi, postačuje nátěr žáruvzdornou barvou, anebo snad někdo používá obložení žáruvzdornými materiály? Jak na ochranu trupu v okolí kotle? Co jsem viděl, tak někdo snad pouze vnitřek trupu natírá žáruvzdornou barvou, u někoho jsem viděl nějakou hliníkovou fólii, co je to zač (ty běžně dostupné na zeď za radiátor asi ne, to je folie na pěnovém plastu, tedy požární riziko)?

Komentář ze dne: 16.11.2017 18:32:37     Reagovat
Autor: [Tomáš Kočí] - Tomáš Kočí (tomashanakocovi@tiscali.cz)
Titulek:
Pájení měkké (slitinou cínu) je skutečně možné, ale nedoporučuji. To je jen pro úplné začátečníky. Já jsem také tak začínal. Protože jsem na brigádách a v zaměstnání mnohokrát viděl profíky pájet mosazí, opatřil jsem borax ,mosazný drát a začal. Kotlík plamencový měděný asi velikosti 100 x 100 jsem nedokázal na potřebnou teplotu (mosaz!)prohřát, vyrobil jsem několik slz mosazi a celek se pokryl hnědou krustou z boraxu, která nešla nijak odstranit. Takže kotlík jsem zahodil.Další pokus. Opět měděný, spájel cínem. Nádherná práce. Měl jsem velký PB hořák, dobré tavidlo. a velké měděné pájedlo, které mělo velikou tepelnou kapacitu. Takže i přes veliký odběr tepla kotlem, cín krásně tekl a zatékal.
I odjeli jsme s Jirkou Voráčkem do Halle , byl to r.1999, MS nebo co. Naviga pravidla tehdy vyžadovala hodinovou (!)vytrvalostní plavbu.Napájení kotle jsem řešil asi týden před odjezdem, ale nebylo vyzkoušené. Vytrvalostní jízdu jsem ukončil po 40 min. rozletováním kotle. Došla voda. Napaječka nenapajela. Věřte nebo ne. Vytrvalostní plavbu jsem vyhrál díky přepočtu na velikost (malost) stroje. Strojek z Ms trubek z OBI světlost 11mm, zdvih 11. Kotel jsem opravil na místě, jeden soupeř mi půjčil hořák, opravu jsem dokončil apoxidem. Díky tomu jsem dokončil soutěž a získal stříbrnou medaili.A zařekl jsem se takhle ne.Připouštím, že cín na kotli je určitá pojistka, při překročení tlaku (teploty)se v nejteplejším místě vytaví a nic se nestane. Je to princip "olovníků" používaných na parních lokomotivách.Tam to ještě uhasilo oheň.

Komentář ze dne: 16.11.2017 19:23:33     Reagovat
Autor: [Tomáš Kočí] - Tomáš Kočí (tomashanakocovi@tiscali.cz)
Titulek:
Isolace. Není nic jiného než vřazený odpor, který musíme vřadit do tepelného toku. Z toho vyplývá, že alobal to v žádném případě být nemůže, neb je dobrý vodič. Můžete, a to se dělá, s ním obalit pravou isolaci, což vypadá lépe a navíc snižuje vyzařování tepla. U plamencových k. jak výše uvedeno je povrchová teplota odvislá od tlaku a nepřesahuje obvykle 150 stupňů. Můžeme tedy použít i dřevo, korek, plsť. v síle do 1 cm.
Pro ostatní typy k. kde hrozí dotyk plamene s pláštěm k. musíme ovšem použít teploodolnou isolaci.Asbest nám zakázali, ten je všude nahrazován skleněnou tkaninou, která tolik nevydrží a většinou je tenká. Já mám velmi dobré zkušenosti s izolací používanou v karmách a plyn kotlích. Je to bílá lehká asi 8 mm silná deska. Vydrží přímý plamen. Kupuju ji v Regulusu v Modřanech-Komořanech,Pha 12. Jako lepidlo vodní sklo.

Komentář ze dne: 17.11.2017 10:56:37     Reagovat
Autor: [Tomáš Kočí] - Tomáš Kočí (tomashanakocovi@tiscali.cz)
Titulek:
Petr Hájek mi napsal:
sleduji seriál na monaku o paroplavbě v maléma jen mě napadlo , že na čudících ,,vehementech,, co vyrábím a používám na izolaci používám samolepící pletené ploché pásky z  minerálních vláken co se používají na těsnění krbovek , samolepka je tam uplně nanicovatá ale pro rychlé nainstalování je dobrá a po zatížení se stejně vypálí, jenže to už zafunguje  krycí vrstva  celé izolace která ji v potřebném tvaru a na místě udrží...... Já tam jako krycí vrstvu používám samolepící hliníkovou pásku na spoje tepelné vzduchotechniky .... problém s tím nidy nebyl ani když mi díky  vyššímu napětí napájení místo kouře šlehaly 30cm plameny jak ze saturnu.......
tak to ber jako nápad a možné téma k vyzkoušení...... na monaku nejsem a tudíž to nemůžu napsat do komentu pod tvůj bezvadnej článek
Petr-ufon13

Komentář ze dne: 17.11.2017 17:50:24     Reagovat
Autor: [Tujejano] - Ján Neupauer (jan.neupauer@gmail.com)
Titulek: čistenie od strusky
Ja som spájkoval mosadzný kotlík striebornou spájkou za pomoci acetylénu a strusku som umyl octom. v priebehu pár minút bola mosadz čistá.

Komentář ze dne: 17.11.2017 23:07:54     Reagovat
Autor: [petrp] - Petr Plát (petr.plat@seznam.cz)
Titulek:
Velice děkuji za všechny reakce a cenné informace v nich obsažené.


Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence